Bahman Zarghami to specjalista od gry mentalnej, współpracownik Raise Your Edge i Upswing Poker. W poniższym artykule przedstawia 10 błędów w pokerowym mindsecie, których należy unikać.
1. Zaniedbywanie nauki
Dobra lub zła passa często ma wpływ na twoje występy. Rozgrywasz sesję, doświadczasz wielu bad beatów, kończysz sesję i idziesz zająć się czymś innym. Skoro to była zła passa, to niby co możesz na to poradzić, prawda? Na wariancję nic nie poradzisz. To samo dotyczy dobrej passy, gdy wygrywasz wszystko. Kończysz sesję i idziesz na imprezę. Jakie wnioski wyciągać z gry, skoro masz dobrą passę, prawda?
Niektórzy ludzie są mniej skłonni do nauki, gdy wygrywają, a inni w sytuacji, gdy przegrywają. A to błąd. Naukę powinieneś traktować jako nawyk, jako część swojej rutyny. Nauka nie powinna być czymś, czemu poświęcasz więcej czasu, gdy przegrywasz. Nie powinieneś jej też zaniedbywać, gdy wygrywasz. Zawsze można wyciągnąć jakieś lekcje.
2. Nie bądź samotnym wilkiem
Niezależnie od tego, jako społeczną grą jest poker, to jednak większość pokerzystów czuje się samotna w trakcie swojej kariery. Przyjaciele i rodzina ich nie rozumieją. Nie mają nikogo, z kim mogliby porozmawiać o tym, z czym się zmagają. A z rywalami nie chcą dzielić się strategią.
W pokerze jest jednak jak w biznesie i sporcie. Pokerzyści mogą czerpać korzyści z pracy zespołowej. Nie chodzi tylko o dzielenie się wiedzą nt. strategii lub historiami o bad beatach. Zespół, w którym jesteś, może pomóc ci w motywacji, będzie służył zrozumieniem i wsparciem. Nie bądź samotnym wilkiem, znajdź swoją watahę.
3. Zmęczony? To nie graj!
To błąd, który trudno rozpoznać wielu pokerzystom, szczególnie w sytuacji, gdy:
– czasami gra jest zbyt dobra, aby ją opuścić i kończy się na tym, że spędzasz w niej niewiarygodnie wiele godzin,
– nie zawsze jasne jest dla ciebie to, że jesteś zmęczony. Odpowiada za to stres (a dokładnie kortyzol i adrenalina), który jest produkowany przez twój organizm podczas gry.
Jednak jest wiele powodów, dla których granie w pokera, gdy jesteś zmęczony, może być złe dla twoich wyników. Jednym z najbardziej niedocenianych powodów jest to, że nie będziesz w stanie prawidłowo rozważyć podejmowanych decyzji. Zmęczenie powoduje, że twój mózg ma trudności z przechowywaniem informacji i przywoływaniem informacji zawartych w pamięci krótko- i długoterminowej. Czasem możesz nawet nie być w stanie zapamiętać wszystkich błędów lub świetnych zagrań, które wykonasz podczas takiej sesji.
4. Bankroll management
Wszyscy słyszeliśmy tłumaczenie w stylu: „Gdy osiągnę wygrane na poziomie X, to zacznę stosować odpowiedni bankroll management”. Problem z takim podejściem widać po zadaniu tego pytania:
Dlaczego uważasz, że możesz prawidłowo zarządzać bankrollem na średnich stawkach, jeśli nie potrafisz robić tego na niskich stawkach? Twój bankroll może być większy, ale mindset pozostanie ten sam.
Prawidłowe zarządzanie bankrollem to jedna z podstawowych umiejętności, które oddzielają hazardzistów od zawodowych pokerzystów. Zarządzanie bankrollem nauczy cię dyscypliny, samokontroli i świadomości.
5. Nadmierne myślenie
Znasz prawidłowe zagranie, ale nagle twój umysł zaczyna produkować argumenty na rzecz tego, dlaczego odejście od „standardowej” decyzji może być prawidłowe w tej konkretnej sytuacji. Decydujesz się więc sprawdzić zagranie rywala i przegrywasz. Dlaczego zbyt mocno myślałeś nad prostą decyzją? Takie myślenie ma więcej wspólnego ze stanem umysłu niż z umiejętnościami pokerowymi. Często bierze się to ze strachu. Naucz się sobie ufać i nie bój się popełniać błędów. Zawsze możesz je wyeliminować dzięki analizie po zakończeniu sesji.
6. Zwalczanie tiltu
Jakiego rodzaju tiltu doświadczasz? Tiltu złości, w którym rzucasz przedmiotami lub przeklinasz, aby wyrazić swój dyskomfort? A może to tzw. cichy tilt, gdy tracisz poczucie czasu i rzeczywistości, i stajesz się cichy? Może to smutek, gdy czujesz, że nigdy nie wygrasz?
Jako pokerowa społeczność demonizujemy tilt. Sprawiliśmy, że emocje są czyjąś słabością, a przecież uważamy, że emocje nie powinny mieć miejsca przy pokerowym stole.
Zgadzam się, że emocje nie powinny sabotować twoich wyników, jednak nie powinieneś walczyć z emocjami. Są one normalną, zdrową reakcją organizmu na ekstremalne warunki w grze. Emocje są twoim przewodnikiem. Gdy następnym razem będziesz czuć się zły lub smutny, to weź pod uwagę fakt, że być może twoje ciało żąda w ten sposób przerwy od gry i chce, żebyś poświęcił mu uwagę. Dlaczego czujesz się zły? Nie walcz z tym, ale zobacz, co organizm chce ci w ten sposób powiedzieć.
7. Różne stawki, te same błędy
Jeden z pokerowych żartów brzmi: Przejdź na stawki, na których rywale szanują twoje raise’y. Pamiętajmy jednak, że to nie jest dobre nastawienie. Na wyższych stawkach spotkasz trudniejszych rywali, a twoje błędy staną się lepiej widoczne, ponieważ poziom twojej wiedzy i mindsetu nie jest jeszcze na poziomie tych wyższych stawek.
Decyzja o wejściu na wyższe stawki powinna zależeć nie tylko od twojego bankrollu lub poczucia komfortu. W tej decyzji ogromną rolę powinny odegrać także twoje umiejętności. Analizuj grę i sposób myślenia rywali na wyższych stawkach. Nie pozwól, aby to ego decydowało, czy jesteś gotowy na wyższe stawki. Bądź dla siebie bezlitośnie szczery.
8. Bardzo długie sesje
Wiem, jak ciężkie może być kończenie sesji. Czujesz się dobrze i jesteś absolutnie pewny, że nie potrzebujesz przerwy, więc dlaczego kończyć grę?
Jednym z najczęstszych błędów początkujących (i nie tylko ich) graczy jest to, że grają zbyt długo. Twoim celem zawsze powinno być granie swojej A-Game. Jednak większość zawodników kończy sesję zbyt późno i odkrywają, że w drugiej części sesji nie grali A-Game. Ten błąd można naprawić, grając krótsze sesje. Graj np. 2 godziny, a następnie rób 30 minut przerwy, pójdź na krótki spacer, poćwicz jogę.
A co z zawodnikami turniejowymi? Turnieje live i online mają przerwy, więc korzystaj z nich. Nie baw się telefonem, nie przeglądaj mediów społecznościowych, ale odejdź od stołu, rozciągnij się.
9. Brak rozgrzewki
Każdy sport wymaga rozgrzewki. W pokerze oznacza to rozgrzewkę mentalną. Wszystkim zdarza się, że do rozgrywki pokerowej „przynoszą” swojej osobiste problemy. Pozwalamy też, aby duże downswingi wpływały na nasze relacje z rodziną i przyjaciółmi.
Mentalna rozgrzewka pomoże odłączyć się od tego, co trapiło cię w biurze. Dzięki temu do gry zasiądziesz skupiony tylko na pokerze. Medytuj, wykonuj ćwiczenia dotyczące prawidłowego oddychania. Rób to przed sesją, jak i po niej. Poświęć na to po 30 minut. Nie kończ sesji i nie zaczynaj od razu rozmowy ze swoją rozzłoszczoną dziewczyną. Traktuj pokera jak sport.
10. Nie przejmuj się nadmiernie tym, co myślą inni
Jako pokerzysta będziesz spotykać się z ciągłym ocenianiem przez innych. Całkowicie w porządku jest przejmować się tym, co inni o nas myślą, ale dużym błędem jest pozwolić, aby mocno wpływało to na twoje decyzje lub szczęście.
Pokerzyści muszą zaakceptować, że poza tą społecznością mogą nigdy nie doczekać się uznania ze strony innych ludzi. W pokera nie grasz dla chwały, ale dla samego siebie.
Poker to długa podróż i po drodze każdy popełnia błędy. Tym, co oddziela najlepszych zawodników od przeciętnych, jest zdolność identyfikacji i radzenia sobie z brakami w grze mentalnej, tak samo jak z brakami technicznymi.