Gracze w każdej rundzie licytacji wykonują po kilka różnych zagrań. Skoro tak, warto dowiedzieć się, z czym wiążą się poszczególne akcje i kiedy w trakcie rozdania żetony idą w ruch. Zapraszamy na kolejny odcinek serii „Back to basics”.
Poprzednie odcinki tej serii:
- Back to basics – Układy pokerowe i ręce startowe
- Back to basics – Słownik pokerowy
- Back to basics – Pozycje przy stole, nazewnictwo i charakterystyka
Rodzaje zagrań
W trakcie każdego rozdania, w zależności od aktywności przeciwników, będziecie mieli do podjęcia szereg bardzo ważnych decyzji. W trakcie rozmyślania nad optymalnym rozegraniem swojej ręki przyjdzie Wam rozpatrywać dylematy co do tego, na jakie zagranie powinniście się zdecydować.
Oto sekrety każdej akcji, jaką możecie wykonać przy stole.
Blind
Inaczej „ciemna”. Określenie odnoszące się do dwóch pozycji na prawo od krążka dealera (kolejno small blind i big blind). Przy tym zagraniu powinniśmy postawić gwiazdkę, bowiem nie jest ono wykonywane dobrowolnie – w każdym rozdaniu z góry znani są gracze, którzy będą musieli wnieść te obowiązkowe zakłady. BB i SB wynoszą odpowiednio 1BB i 0,5BB (np. 10$ i 5$) i są wpłacane przed otrzymaniem kart własnych.
Bet
Inaczej „zagranie”. Dobrowolne umieszczenie określonej liczby żetonów w puli przez gracza. Zagrania są wykonywane po poznaniu kart własnych, a zatem mogą (choć nie muszą) być powiązane z siłą ręki zawodnika. Wysokość zagrania wynosi co najmniej tyle, ile wartość big blinda.
All-In
Specyficznym rodzajem betu jest zagranie za wszystkie żetony, czyli all-in. Gracz decydujący się na nie stawia zakład w wysokości całego swojego stacka, ryzykując tym samym, że jeśli zostanie sprawdzony, może stracić wszystko i odpaść z gry (jeśli nie jest przewidziana opcja ponownego wkupienia). Jeśli po zagraniu all-in w grze pozostaje więcej niż dwóch zawodników (wchodzący za wszystko + sprawdzający all-ina), to licytacja na kolejnych rundach licytacji toczy się dalej, jednak gracz będący na all-inie nie może wygrać więcej, niż postawił (wysokość all-ina mnożona przez liczbę sprawdzających graczy + pula wspólna z poprzednich rund licytacji).
Call
Inaczej sprawdzenie. Rodzaj zagrania polegający na dorównaniu do leżącego na stole zakładu. Jeśli gracz nie posiada wystarczającej liczby żetonów do sprawdzenia, może zagrać all-in.
Check
Inaczej czekanie. Jeśli przed Wami nikt nie wykonał zagrania, możecie zdecydować się na check i poczekać na akcję od innych graczy. Przed flopem zaczekać może tylko big blind – warunkiem do tego jest wyrównanie (sprawdzenie/call) jednego lub więcej graczy do wartości dużej ciemnej.
Fold
Inaczej pas. Zagranie polegające na zrzeczeniu się prawa do uczestnictwa w dalszej części rozdania. Gracz pasuje swoje karty, oddając je krupierowi wartościami do dołu, bez pokazywania ich innym graczom. Fold równoważny jest z utratą zainwestowanych do tej pory w rozdanie żetonów.
Raise
Inaczej przebicie. Jeśli gracz uzna, że poprzednie zagranie jest zbyt niskie i chce podnieść stawkę rozdania, może wykonać przebicie. Wysokość raise’u musi wynosić co najmniej dwukrotność poprzedniego betu. Każde kolejne przebicie przebicia to re-raise (np. bet wynosi 10$, Gracz 2 raisuje do 20$, a Gracz 3 re-raisuje do 40$).
Rundy licytacji
Gdy wszyscy gracze poznają wartość swoich kart własnych, mogą przejść do najważniejszego elementu rozdania, czyli licytacji. W odmianie Texas Holdem wyróżniamy cztery rundy licytacji – przed flopem, na flopie, na turnie i na riverze. Przebiegają one w następujący sposób.
Preflop
Wszyscy gracze siedzący przy stole otrzymują po dwie karty wspólne. W pierwszej rundzie licytacji zawodnicy bazują tylko na kartach własnych i gdy wyłoniona zostanie liczba graczy, którzy chcą uczestniczyć w dalszej części rozdania, wykładane są karty wspólne.
Flop
Flop to pierwsze trzy z pięciu kart wspólnych wykładanych na stole. Do stworzenia swojego układu wykorzystać mogą je wszyscy gracze. Gdy flop pojawi się na stole (warto pamiętać, że stanowi on aż 60% wszystkich kart wspólnych ze stołu), gracze porównują swoje karty wspólne z tymi ze stołu i oceniają posiadane już układy oraz szanse na skompletowanie silniejszych układów na kolejnych ulicach. Jest to druga runda licytacji.
Turn
Turn to czwarta z pięciu kart wspólnych wykładanych na stole. Dołącza ona do znanego już graczom flopa. Po jej odkryciu gracze na nowo oceniają siłę swojego układu, która mogła (ale nie musiała) się poprawić dzięki tej karcie. Jest to trzecia runda licytacji.
River
Ostatnia z pięciu kart wspólnych wykładanych na stole. Z uwagi na to, że żadne kolejne karty nie zostaną już odkryte, zawodnicy muszą ocenić ostateczną siłę posiadanych układów. Jest to czwarta i ostatnia runda licytacji.
Showdown
Zwieńczeniem rozdania jest odkrycie kart własnych graczy (dwóch lub więcej(, którzy ostali się na placu boju po czwartej rundzie betowania. Na showdownie porównywana jest siła skompletowanych przez zawodników układów – wtedy okazuje się, komu udało się stworzyć silny 5-kartowy układ, a kto tylko blefował. Posiadacz najlepszej ręki złożonej z pięciu kart zostaje nagrodzony zgromadzoną na przestrzeni czterech rund betowania pulą. Jeśli układy graczy są równe, wówczas pula dzielona jest na odpowiednią liczbę części.