Przez absurdalną ustawę hazardową poker online nie jest w naszym kraju licencjonowany. Polscy gracze mają jednak możliwość rywalizacji na większości największych poker roomów. Z jakich kanałów płatności online korzystać, aby nasze środki były bezpieczne, a byśmy my mogli spać spokojnie? Opcji jest kilka, a podpowiemy Wam także, których rozwiązań lepiej unikać.
Gra w sieci od lat odbywa się w szarej strefie. Ustawa hazardowa nie dopuszcza możliwości rywalizowania przy pokerowych stołach, lecz niewielu operatorów zdecydowało się na zablokowanie polskich graczy. Zdecydowana większość z nich, także tych największych, cały czas dopuszcza możliwość rywalizacji z terenu naszego kraju. Problemem pozostają płatności – w jaki więc sposób wpłacać i wypłacać pieniądze z poker roomów, aby było to bezpieczne?
Czego unikać?
Przede wszystkim, sprawa pierwsza i podstawowa – unikajcie wpłat i wypłat za pomocą konta bankowego! Banki mają obowiązek zgłaszania do odpowiednich organów przelewów powyżej 15.000€ (wcześniej było to 10.000€), lecz nie warto ryzykować także z mniejszymi kwotami. Nasze dane w bankach przechowywane są przez wiele lat, a innych możliwości jest pod dostatkiem. Warto również zwrócić uwagę na koszty przewalutowania, bo jeśli macie konto w złotówkach, to wygrane zostaną przeliczone po kursie bankowym, zdecydowanie niższym od tego z kantorów czy portfeli internetowych. Przede wszystkim warto jednak zadbać o bezpieczeństwo, to będziemy podkreślać najmocniej.
Kolejną opcją, której zdecydowanie należy unikać, jest Revolut. Ostatnio na ten temat była duża dyskusja na naszej grupie Gram Tak Dalej na Facebooku. Revolut to akurat aplikacja, z której korzysta wielu polskich graczy, ale wszystkim odradzamy przelewanie z niej pieniędzy z poker roomów. Ma on co prawda kilka zalet, jak bardzo korzystne kursy przy przewalutowaniach oraz niewielkie opłaty za wypłatę z bankomatów. Z pewnością warto rozważyć korzystanie z niego za granicą w przypadku wakacji, lecz przy pokerze online lepiej skorzystać z innych możliwości.
Wszystko dlatego, że Revolut ma licencję bankową na Litwie, a więc w kraju należącym do Unii Europejskiej. Co więcej, Revolut stara się także o podobną licencję w naszym kraju i wszystko wskazuje na to, że wkrótce ją dostanie. A wówczas dostęp do danych użytkowników będzie dla polskich organów jeszcze łatwiejszy. Oznacza to, że jeśli polski urząd wystąpi do firmy o ujawnienie danych polskich użytkowników (w tym również ich transakcji), ta nie będzie miała wyjścia i takie dane będzie musiała przedstawić. Zapytaliśmy zresztą support Revoluta o tę sprawę i dostaliśmy potwierdzenie informacji:
Obecnie wszystkie wpłaty na platformy związane z hazardem powinny być wewnętrznie przez nas blokowane. Jeśli polski Urząd Skarbowy zwróci się do nas odnośnie podejrzanej działalności użytkowników, jesteśmy zobligowani do przedstawienia im wymaganych informacji. Licencji bankowej w Polsce jeszcze nie posiadamy, jednak jest to obecnie „praca w toku”. Nie ma jeszcze ustalonej daty uzyskania takiej licencji.
Z czego korzystać?
Skrill/Neteller
Wciąż pozostaje jednak kilka bezpiecznych opcji dla polskich graczy. Najbardziej znane portfele internetowe to oczywiście Skrill i Neteller, należące zresztą do jednego właściciela. Korzystanie z nich jest bardzo proste – zakładacie konto (najlepiej w walucie, w której gracie na poker roomie), zamawiacie kartę bankomatową (w tej samej walucie co konto, aby uniknąć przewalutowania) i wypłacacie pieniądze właśnie za pomocą tej karty. Pamiętajcie tylko, aby w bankomacie wybrać opcję bez przewalutowania (lub wyplata w PLN), bo wówczas pieniądze zostaną przeliczone po kursie Skrilla/Netellera, który jest korzystniejszy od kursu bankowego.
W przypadku Skrilla i Netellera warto też ubiegać się o status VIP. Tych jest kilka, a ich poziom zależy od wysokości Waszych wpłat na poker roomy. W przypadku Skrilla liczą się wydatki w każdym kolejnym kwartale, na Netellerze statusy VIP przyznawane są na poziomie rocznych obrotów. Korzyści jest wiele – niższe opłaty za wypłaty z bankomatów, brak opłat za wydanie oraz użytkowanie karty, niższe koszty przewalutowania, niższe opłaty za wysyłanie pieniędzy na inne konta czy możliwość założenia dodatkowych kont w innej walucie. Pełne informacje o wysokości opłat na poszczególnych poziomach VIP w przypadku Skrilla możecie znaleźć TUTAJ, a w przypadku Netellera TUTAJ.
EcoPayz
Nie wszystkie poker roomy oferują jednak możliwość płatności online Skrillem i Netellerem. Kolejnym rozwiązaniem jest więc EcoPayz, kolejny portfel internetowy. W porównaniu do Skrilla i Netellera korzystanie z niego jest ciut droższe, ale zaletą jest niewątpliwie możliwość korzystania z kart w trzech różnych walutach jednocześnie. Tutaj również dostępne są różne poziomy VIP, lecz w przypadku EcoPayz wymagania są bardziej zróżnicowane (a VIP dostępny jest dla wszystkich graczy). Różnica w użytkowaniu między kolejnymi poziomami dotyczy przede wszystkim limitów nałożonych na konto. Wszystkie informacje dotyczące opłat i limitów na EcoPayz znaleźć możecie TUTAJ.
MuchBetter
Najciekawsza i najnowsza opcja dla graczy to MuchBetter – aplikacja na telefon, działająca bardzo podobnie do Revoluta. W przeciwieństwie do niego nie ma jednak licencji bankowej w żadnym z krajów Unii Europejskiej i jest portfelem internetowym. Ambasadorem tej marki jest między innymi znany holenderski pokerzysta, Lex Veldhuis. Po zweryfikowaniu konta (konieczne będzie wysłanie aktualnego dokumentu ze zdjęciem) możecie otrzymać darmową kartę MasterCard, zwiększy się także limit kwot, które możecie przesyłać za pomocą aplikacji.
Co ważne, MuchBetter podkreśla, że akceptuje wpłaty i wypłaty ze stron oferujących usługi hazardowe, a więc także z poker roomów. Mało prawdopodobne wydaje się więc, abyśmy w najbliższej przyszłości mieli tu sytuację podobną do tej z Revolutem, czyli starania się o licencję. Operator przygotował nawet specjalny poradnik dla tych, którzy chcą wpłacić pieniądze na poker roomy za pomocą aplikacji:
Bezpieczeństwo środków
Równie ważne, jak unikanie kłopotów z polskimi urzędami, jest samo bezpieczeństwo Waszych środków. O ile MuchBetter jest aplikacją na telefon i bez dostępu do niego trudno będzie o włamanie, to w przypadku Skrilla, Netellera i EcoPayz odpowiednie zabezpieczenie konta jest podstawą. Od czasu do czasu zdarzają się bowiem przypadki włamań na konto, po których pieniądze bezpowrotnie giną z konta graczy. Spieszymy jednak z pomocą i uprzedzamy – przy odpowiednich zabezpieczeniach nie musicie bać się o ich bezpieczeństwo!
Każdy z portfeli oferuje bowiem dwuetapową weryfikację, dzięki której zalogowanie na konto jest możliwe nie tylko po wpisaniu loginu i hasła. Każdorazowo konieczne jest wpisanie dodatkowo kodu, który wyświetla się na Waszym telefonie i zmienia co kilkadziesiąt sekund. Jest to banalnie łatwe do zainstalowania rozwiązanie. Ponadto możliwe jest także ustawienie dodatkowego, stałego PIN-u. Wszystkie informacje na temat dwuetapowej weryfikacji znajdziecie poniżej:
Mamy nadzieję, że korzystanie z internetowych portfeli i płatności online będzie dla Was teraz łatwiejsze, a Wasze środki bezpieczniejsze. Ze wszystkich portfeli możecie korzystać, aby swobodnie wpłacać i wypłacać środki na poker roomy.
4 Comments
DrunkenBishop
Pytanie tylko czy np MuchBetter pozostanie bezpieczny? Co jeżeli on również, podobnie jak REvolut, uzyska licencję (czy co tam uzyskują) bankową w Polsce i będzie zobligowany do przekazywania informacji gestpo skarbowemu. Czy i na ile realne jest takie zagrożenie?
JackDaniels
Przez tyle lata funkcjonowania nie zrobił tego Skrill czy Neteller, więc szanse na to, że zrobi to nowy na rynku MuchBetter, który na dodatek „chwali się” faktem wspierania e-gamblingu, są raczej niewielkie…
miki
Czy z jednego konta Ecopayz mogę wpłacać pieniądze na dwa konta na pokerstarsie? Moja dziewczyna chciałaby też pograć, a nie ma swojego Ecopayza
JackDaniels
Na 99% nie, ale jeśli Ty masz konto, to załóżcie konto na EcoPayz Twojej dziewczynie i wysyłaj jej kasę na grę, to najłatwiejsze rozwiązanie.