Część pokerzystów apeluje, aby w turniejach pokerowych live wprowadzić zegary szachowe. Czy to dobry pomysł? Jakie są wady i zalety? Zapraszamy do lektury.
W lutym rozegrano festiwal EPT Paryż. Jak informowaliśmy tutaj, zachowanie Johana Guilberta w jednym z rozdań wznowiło dyskusję o tym, jak skutecznie ograniczać czas na decyzje w rozdaniach. Wśród pokerzystów dyskutujących o tym na Twitterze pojawił się pomysł wprowadzenia zegarów szachowych.
Czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się w pokerze? Temat postanowił zbadać Jack Stanton, reporter PokerStars Blog.
Zegary szachowe w turniejach to dobry pomysł?
Prawdopodobnie mierzyłeś się z niezwykle powolnym zawodnikiem i zostałeś postawiony w niezręcznej sytuacji, gdy musiałeś poprosić o włączenie czasu na decyzję. A może oglądałeś bardzo długie „tankowanie” podczas transmisji live. Tak długie, że poszedłeś do kuchni, zagotowałeś wodę, zrobiłeś kawę, może też jakiś lunch, a po powrocie do pokoju odkryłeś, że ten sam zawodnik nadal rozmyśla nad decyzją.
W ramach turniejów organizowanych przez PokerStars LIVE wprowadzono środki, które mają przeciwdziałać takim problemom. Shot clocki i time banki są czymś powszechnym. Znacznie przyczyniają się do zredukowania niepotrzebnie powolnej gry, szczególnie w okolicach bubble’a, gdy powszechna jest „kradzież” czasu przez zawodników.
Czy jednak rozwiązaniem problemu mogłoby być wprowadzenie zegarów szachowych? Niektórzy zawodowi pokerzyści, w tym Jeremy Ausmus uważają że tak. Pięciokrotny mistrz WSOP napisał na Twitterze:
System PokerStars LIVE służący do prowadzenia turniejów jest bardzo imponujący. Wszystkie stoły i numery miejsc są znane przez cały czas. Gdy stół jest „rozbijany”, natychmiast jest to aktualizowane. Wygląda na to, że dodanie zegarów szachowych byłoby wykonalne.
Zegary szachowe są już używane w pokerze online. Zawodnicy otrzymują określoną ilość czasu na decyzję, zanim ich time bank jest włączany. Jeśli nie zagrasz w wyznaczonym czasie lub skończy ci się time bank, twoja ręka jest natychmiast „martwa”. Czy jednak mogłoby to zadziałać także w pokerze live?
Teoria i praktyka
Na papierze pomysł z zegarami szachowymi w pokerze jest prosty. Każdy zawodnik otrzymuje określoną ilość czasu na decyzje w trakcie turnieju. Im dłużej ktoś podejmuje te decyzje, tym mniej czasu będzie mieć w przyszłości.
Dzięki zegarom szachowym turnieje natychmiast dostałyby przyśpieszenia, ponieważ zniknęłoby „darmowych” 30 sekund, które zawodnicy dostają na decyzję, zanim zostanie im włączony dodatkowy czas. W rzeczywistości time banki zostałyby usunięte.
Po prostu twój zegar zaczynałby działać kilka sekund po tym, gdy byłaby twoja kolej na decyzję. Gdy skończyłby ci się czas w ramach zegara, byłoby po wszystkim. To odstraszałoby powolnych zawodników od „tankowania”, gdyż w ten sposób marnowaliby cenny czas, którego naprawdę mogliby potrzebować później.
Jednak w rzeczywistości zegary szachowe trudno jest zaimplementować do pokera live. Dyrektor turniejowy EPT Toby Stone mówi:
To interesujący pomysł, ale nie jestem go pewien. Moja intuicja podpowiada, że sprawa czasu nie jest problemem, który wymaga naprawy. Zegary szachowe byłyby koszmarem pod względem zarządzania nimi.
Stone szacuje, że uczestnicy Main Eventów EPT rozgrywają średnio 25 rozdań w ciągu godziny. Obecnie każdy zawodnik otrzymuje po sześć time banków, gdy zaczyna się dzień turniejowy. Mają też po 30 sekund na każdą decyzję, zanim będą musieli skorzystać z time banków. To oznacza, że maksymalnie zawodnik mógłby przeznaczyć na decyzję trzy minut i 30 sekund.
Jaka jest więc rozsądna ilość czasu w ramach całkowitego time banku w turnieju? 5, 10, 20 minut? Co działoby się, gdyby zawodnikowi skończyłby się czas w ramach time banku? Czy wtedy powinien otrzymać po 10 sekund na każdą decyzję do końca turnieju? A może stosować ostrzejsze podejście?
Jak to wprowadzić w życie?
Jest kilka sposobów na to, jak mógłby funkcjonować zegar szachowy w turniejach pokerowych live. Jeden z nich to taki, iż to krupier nim zarządza, jak to obecnie robi w przypadku shot clocka. Nick O’Hara, doświadczony organizator turniejów, mówi:
Krupier czeka pięć sekund, zanim włączy zegar. Większość decyzji ma miejsce w tym czasie.
Tak więc w przypadku zdecydowanej większości przypadków nie są wymagane shot clocki. Taki czas na decyzję można również wdrożyć w zegarach szachowych. Za każdym razem zawodnik otrzymywałby „darmowe” pięć sekund na fold, sprawdzenie lub raise. Gdy nie podejmie żadnej decyzji, krupier uruchamia zegar danego zawodnika.
Inny sposób na wdrożenie zegara szachowego to taki, w którym kontrolowaliby go sami zawodnicy. Gdy tylko podjęliby decyzję, naciskaliby guzik na zegarze, który włączałby czas na decyzję rywalowi.
Dodatkowa praca
Krupierzy na EPT są najlepszymi na świecie. Nie tylko opanowali swoje rzemiosło do perfekcji, ale przystosowali się do zmieniających się warunków w turniejach live, a w szczególności do używania shot clocków, jak i tabletów do śledzenia obecności zawodników. Czy dodanie zegarów szachowych sprawiłoby, że ich praca byłaby jeszcze trudniejsza? Toby Stone mówi:
Chcemy, aby krupierzy rozdawali karty.
Zegary szachowe mogłyby zostać wprowadzone do turniejów live, gdyby była do tego technologia. O’Hara stwierdza:
Na koniec wszystko sprowadza się do oprogramowania.
Moim zdaniem dobrym pomysłem byłoby stworzenie zegara, który sam siebie kontroluje, a jest włączany przez zawodników, gdy nacisną przycisk. Jeśli istniałby sposób, aby połączyć zegar danego zawodnika z aplikacją PokerStars LIVE, która śledzi wszystkich zawodników i ich rozmieszczenie na sali turniejowej, to jest szansa, że zegar szachowy nie wymagałby żadnego dodatkowego wysiłku od krupierów.
A co z zegarem zawodnika, gdy zmienia stoły? W przypadku „osobistego” zegara, automatycznie przechodziłby razem z zawodnikiem, jak to ma miejsce w aplikacji z przeniesieniem nazwiska z jednego stołu na drugi. Aby zapobiec włączeniu się zegara, zanim zawodnik dotarłby do nowego stołu, kod zawodnika byłby skanowany, po przybyciu do stołu. O’Hara mówi:
Jeśli osiągniemy punkt, w którym zegar jest w aplikacji, to zdecydowanie widzę korzyści płynące z tego. Wkładając w to nieco pracy, nasz system mógłby to obsłużyć.
To nie jest priorytet
Niezależnie od popularności aplikacji PokerStars LIVE wśród zawodników, kibiców i mediów, system nadal nie jest w punkcie, którego chciałby Stone i jego zespół. Mówi:
Mamy kilka priorytetowych spraw, którymi musimy się zająć, więc zegar szachowy nie byłby na tej liście.
Stone uważa jednak, że może to być coś do wypróbowania w przyszłości, jeśli będzie na to zapotrzebowanie. O’Hara zgadza się z tym:
Uważam, że koncepcja zegara szachowego jest dobrym pomysłem, jeśli można będzie go wdrożyć bez dokładania pracy krupierom.
Michael „Gags30” Gagliano i Eric Lynch o strategii w grach fast-fold