Z miesiąca na miesiąc rozrasta się oferta pokerowego Wydawnictwa Player. Jakiś czas temu premierę miała książka „Czytanie pokerowych telli”.
Jej autorem jest Zachary Elwood, były pokerzysta i specjalista od mowy ciała. Ze swoimi czytelnikami dzieli się wiedzą na temat tego, jak na swoją korzyść wykorzystać wiedzę o zachowaniach rywali. Elwood ma na swoim koncie trzy książki, a „Czytanie pokerowych telli” jest pierwszą z nich. Autor współpracował z dwoma finalistami Main Eventu WSOP. W 2013 roku szkolił Amira Lehavota, który zajął trzecie miejsce. Dwa lata później przyczynił się do sukcesu Maxa Steinberga, który ukończył ME na czwartym miejscu.
Nie ma lepszego źródła
Czy zatem warto sięgnąć po „Czytanie pokerowych telli”, jeśli nie gra się na najwyższym poziomie, o największe nagrody? Książka ta będzie przydatna dla każdego zawodnika, niezależnie od prezentowanego poziomu. Andrew Brokos na łamach ThinkingPoker.net pisze:
„To jedna z najbardziej pomocnych książek pokerowych, które czytałem. Do pewnego poziomu wynika to z moich osobistych powodów. Jestem głównie graczem online, więc mam najwięcej miejsca na poprawę umiejętności w zakresie czytania fizycznych telli, które są w grze live”.
Brokos chwali książkę za jasne podejście autora do opisywanego tematu, a także dobrą organizację materiału.
„Jest on łatwy do śledzenia dla zawodnika na każdym poziomie. Materiał nie jest odkrywczy, więc jeśli uważasz się za biegłego w czytaniu zachowań rywali, możesz niewiele z tego wynieść. Jednak dla relatywnie niedoświadczonych zawodników, jak ja sam, nie ma lepszego źródła do nauki odczytywania zachowań rywali” – dodaje.
Mocnym punktem książki jest fakt, że Elwood to były zawodowy pokerzysta, więc temat zna od praktycznej strony. Łączy to z wiedzą akademicką na temat zachowań ludzi, co tworzy idealną mieszankę. „Jedną z największych zalet książki jest to, że autor wyjaśnia psychologię, która stoi za konkretnym rodzajem zachowania, a także sposoby, za pomocą których psychologia przejawia się w obserwowanych zachowaniach” – zauważa Brokos.
W swojej książce Elwood cytuje i powołuje się na Mike’a Caro, autora słynnej książki „Caro’s Book of Poker Tells”, a także wskazuje, w jakich elementach różni się jego postrzeganie niektórych kwestii. Książkę „Czytanie pokerowych telli” można porównać także z „Read ‘Em and Reap” Joe Navarro, byłego agenta FBI. Jej autor ma dużą wiedzą teoretyczną, ale nie jest zawodowym pokerzystą, więc w tym względzie ujawnia się przewaga Elwooda.
Telle na pomoc pokerzystom
Kolejna zaleta opisywanej książki jest taka, że autor zdaje sobie sprawę z ograniczeń, jakie niosą pokerowa telle. Nie mogą one być głównym elementem decyzji, ale powinny jedynie ją wspomagać. „W przeciwieństwie do wielu pokerowych autorów, Elwood nie przecenia wartości swojego materiału. Podkreśla, że strategia ma pierwszeństwo, a telle w większości pomagają przy marginalnych decyzjach” – czytamy.
W książce „Czytanie pokerowych telli” znajdują się informacje m.in. na temat zachowania graczy, gdy jeszcze nie nadeszła kolej na ich decyzję, zachowania podczas betowania i czekania, zachowania po wykonaniu betu. Autor zagłębia się w każdy z tych elementów i pokazuje, w jakich okolicznościach może on oznaczać siłę lub słabość. Czytelnicy dowiedzą się, kiedy telle są ważne i jak zachęcić rywali do dawania telli.
Martin Harris, autor książki „Poker and Pop Culture”, tak recenzował „Czytanie pokerowych telli”:
„Książka zapewnia bogatą wiedzę zarówno dla graczy, którzy są nowi w pokerze live, jak i dla doświadczonych graczy, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat telli i ich znaczenia”. Jak dodaje, książka jest „dobrze napisana i bardzo czytelna, pełna przydatnych, inteligentnie wyjaśnionych spostrzeżeń”. Z kolei Elwood wyjaśnia, że „czytanie telli jest mniej ważne niż nauka fundamentów pokerowej strategii”. Autor książki stwierdza jednak, że umiejętność czytania pokerowych telli to „potężna broń w twoim arsenale”.
Jeśli więc chcecie przeczytać wartościową książkę i poszerzyć zestaw swoich pokerowych umiejętności, to warto sięgnąć po książkę „Czytanie pokerowych telli”. Może to być także ciekawy prezent z okazji Mikołajek lub nadchodzących Świąt.
Dzięki RailMe.com książkę można kupić w Wydawnictwie Player z rabatem, o czym przeczytacie tutaj. Koniecznie skorzystajcie z naszego kodu rabatowego!