Na łamach „Magazynu TwoPlusTwo” Robert Samuels wyjaśnia, dlaczego pokerzyści powinni poświęcać nauce gry mentalnej sporą część swojego cennego czasu.
Książka Masona Malmutha pt. „Real Poker Psychology” to skuteczna krytyka wielu ostatnio wydanych książek nt. treningu mentalnego i pokera. Główny argument autora brzmi tak, że poker to głównie gra oparta na matematycznych prawdopodobieństwach, więc nie ma znaczenia, czy masz odpowiednie podejście lub jesteś w odpowiednim nastroju. Nie ma również znaczenia, czy jesteś pewny siebie, czy medytowałeś i zażywałeś odpowiednie witaminy. Znaczenie ma to, że podejmujesz decyzje prawidłowe z matematycznego punktu widzenia.
Chociaż częściowo zgadzam się z jego krytyką co do kilku książek nt. pokerowej psychologii, to chcę również skontrować autora. Praktycznie niemożliwe jest, aby człowiek brał udział w grze opartej na Game Theory Optimal bez pomocy real-time assistance (RTA), ale jednak nadal niezbędnym elementem w grze pozostaje stan mentalny zawodników.
Podobnie jak w przypadku debaty nt. autonomicznych samochodów, powodem, dla którego zwracamy się w stronę automatyzacji w pokerze, jest to, że ludzie popełniają błędy. Ponad 90 procent wypadków samochodowych spowodowanych jest błędami ludzi. Co więcej, zyski w pokerze są osiągane na skutek eksploatowania błędów rywali, a więc w większości przypadków zyski generowane są na skutek wykorzystania błędu ludzkiego. Ponadto dwie główne przyczyny tych błędów to brak informacji i zniekształcenia poznawcze. W przypadku tej pierwszej przyczyny zawodnicy nie znają prawidłowych oddsów, a także rozwiązań zgodnych z GTO. W przypadku tej drugiej przyczyny zawodnicy nie podejmują poprawnych decyzji, ponieważ ich gra mentalna posiada słabe strony.
Liczy się tylko matematyka?
Malmuth lubi mówić, że poker nie jest jak tenis i inne dyscypliny sportu, w których na tzw. wykonanie wpływa przygotowanie psychiczne i fizyczne. Ponieważ możesz być otyły i zmęczony, a pomimo to nadal dobrze grać w pokera, jeśli tylko trzymasz się matematyki, to kluczem do sukcesu jest znajomość matematyki, a nie skupianie się na tym, aby być w szczycie formy psychicznej i fizycznej. Malmuth twierdzi również, że jeśli ktoś chce stać się lepszym pokerzystą, to sensowna jest nauka matematyki, a nie spędzanie czasu na nauce tego, jak medytować lub ćwiczyć fizycznie.
Malmuth wypowiada się także przeciwko obecnym strategiom treningu mentalnego, które skupiają się na podnoszeniu pewności siebie pokerzystów. Przykład: odrzuca ideę, która mówi, aby zawodnik upewnił się, że pierwsze rozdanie w swojej sesji zakończy zwycięstwem. Ponieważ ta rada popycha ludzi do poddawania spotów z pozytywnym EV, to choć ma na celu zwiększenie pewności siebie, dokonuje się to poprzez grę wbrew matematyce i prawidłowej strategii. Coś takiego widzimy w rodzicielstwie i edukacji, gdzie często przedkłada się podniesienie czyjejś pewności siebie nad dokładną ocenę jego umiejętności. Dla Malmutha każdy mentalny trik, który jest wbrew pozytywnemu EV, jest po prostu „złym pokerem”.
Chociaż Malmuth kładzie nacisk na naukę i grę za pomocą odpowiedniej strategii GTO, a nie na skupianiu się na problemach mentalnych (koncentracja, kontrola emocji, zdrowe nawyki), to jednak problem z jego argumentacją jest taki, że jedynym sposobem na naukę kompleksowej strategii GTO jest zaangażowanie się w ten proces przy wysokim poziomie koncentracji i wysiłki. Innymi słowy, sam proces uczenia się wymaga pewnego mentalnego stanu, gdzie pokerzysta musi skupić się na długoterminowych korzyściach i rozwinąć umiejętność radzenia sobie ze zgromadzoną dużą ilością informacji. A taki rodzaj edukacji wymaga zdrowego umysłu i ciała, ponieważ musisz przez wiele godzin intensywnie skupiać się na przyswojeniu trudnych informacjach.
Pokerzyści i otwarty umysł
Kolejnym aspektem uczenia się, który Malmuth bagatelizuje, jest posiadanie otwartego umysłu i bycia szczerym z samym sobą, aby namierzyć i naprawić wszystkie niedoskonałości, które są w twojej grze. Wielu zawodowych pokerzystów online używa trackerów, aby zapisywać wszystkie swoje rozdania, a następnie je przejrzeć. Chociaż Malmuth ma rację, gdy ostrzega przed przyglądaniem się zbyt dużej liczbie unikalnych sytuacji, to jednak współczesna strategia GTO wymaga wiedzy na temat szerokiego spektrum sytuacji. Powtórzę: tego typu nauka wymaga dużej ilości dyscypliny i skupienia.
Dla Malmutha głównym lekarstwem na tilt i inne rodzaje problemów emocjonalnych jest zwiększenie wiedzy o samej grze. Jednak już samo uczenie się wymaga samokontroli. Poza tym umysł musi być ciekawy wiedzy, aby ustalić, dlaczego solver robi coś w ten, a nie inny sposób. Nawet pokerzyści z największymi sukcesami muszą zdawać sobie sprawę, że ich dobre wyniki mogły być bardziej oparte na tym, że spadły dobre karty, a nie na ich poziomie umiejętności. Tak więc, aby wyjść poza mindset, który jest nastawiony na wyniki, konieczne jest bycie otwartym na nowe informacje. Jednak Malmuth kpi z idei, że zostanie pokerowym ekspertem może być dla kogoś trudnym i przytłaczającym procesem.
Trening mentalny to strata czasu?
Uważam, że Malmuth nie rozumie, jak złożona stała się strategia GTO z powodu tego, że wymaga od zawodników zapamiętania ogromnej ilości informacji. Chociaż część wiedzy można sprowadzić do szerokich koncepcji i taktyk stosowanych w grze, to jednak zawodnicy, którzy są naprawdę dobrzy w GTO, przyswoili sobie informacje o prawidłowej grze w tysiącach konkretnych sytuacji.
W większości Malmuth skupia się na fakcie, że inaczej niż w innych dyscyplinach sportu, poker nie wymaga idealnego timingu, dobrej szybkości lub koordynacji, więc większość treningu mentalnego jest jego zdaniem stratą czasu i odwróceniem uwagi od prawdziwego procesu, jakim jest granie według prawidłowej strategii.
Jednak obecnie wysoki poziom gry w pokera wymaga zrelaksowanego i otwartego umysłu. Pokerzyści, którzy posiadają wiedzę ekspercką, nie myślą jedynie w kategorii tego, jak ich zakresy grają przeciwko zakresom rywali na jakimś konkretnym boardzie, ale także dostosowują się do głębokości stacków i pozycji przy stole. Z tego powodu muszą mieć natychmiastowy dostęp do tysięcy pojedynczych danych. Jeśli spróbują zbytnio upraszczać strategię, stosując szeroką heurystykę, mogą zbyt mocno odejść od prawidłowej linii gry i w ten sposób zaburzą strategię.
Nawet jeśli ktoś nie próbuje nauczyć się strategii GTO, to jednak nadal musi ćwiczyć i uczyć się gry, aby stać się lepszym zawodnikiem. To oznacza, że zawodnik musi wykazać się skupieniem, dyscypliną i chęcią poprawiania błędów. Chociaż problemy związane z timingiem, koordynacją i szybkością mogą nie wpływać na zdolność pokerzysty do zastosowania w praktyce strategii, to jednak na większość jego zagrań wpływają emocje, które popychają go do gry w sposób nieoptymalny.
Hollywood Poker (odc. 10) – Którzy celebryci najgorzej grają w pokera?