Dr Tricia Cardner przygotowała artykuł, którego głównym tematem jest dialog wewnętrzny w rozwoju pokerowym.
Dr Tricia Cardner to specjalistka w dziedzinie psychologii, która od lat współpracuje z pokerzystami. Jakiś czas temu opublikowała artykuł na łamach 888poker Magazine, w którym poruszyła ciekawy temat dotyczący prowadzenia dialogu wewnętrznego przez pokerzystów.
Dialog wewnętrzny w rozwoju pokerowym
Każdy nowy pokerzysta zdaje sobie sprawę, że poker to szybka i wymagająca gra. To nie tylko wyzwanie matematyczne, ale także psychologiczne oraz emocjonalne.
Istnieje jedno kluczowe narzędzie psychologiczne, które w znaczący sposób może wpłynąć na formę zawodnika. Chodzi o rozmowę z samym sobą. Odnosi się to do dialogu wewnętrznego, który wszyscy nieustannie prowadzimy z samym sobą. Stajemy się tym, o czym najczęściej myślimy. Ten wewnętrzny dialog stanowi większość naszych myśli.
Oto ciekawe fakty:
- zanim człowiek skończy 18 lat, słowo „nie” słyszy średnio 148.000 razy
- badania psychologiczne pokazują, że 80 procent naszych codziennych myśli jest negatywnych.
Jesteśmy „zaprogramowani” do myślenia w wyraźnie negatywny sposób. Od najmłodszych lat mówi nam się, czego nie możemy. Nie mija więc dużo czasu do momentu, aż przyjmiemy takie myślenie i zaczniemy sobie mówić, czego nie możemy zrobić.
Poświęćcie chwilę i pomyślcie o tym, co mówicie do siebie, gdy siedzicie przy pokerowym stole:
- czy to w przeważającej części są pozytywne myśli?
- czy może przeważają negatywne myśli (np. „jestem idiotą”)?
Gdy o tym pomyślicie, to zdacie sobie sprawę, że większość tego, co mówicie przy pokerowym stole, jest negatywna. Celem mojego artykułu jest rzucenie światła na to, jak twój wewnętrzny dialog może kształtować twoje myśli, emocje i działania przy stole.
Lepsze zrozumienie tego, jakie znaczenie ma rozmowa z samym sobą, może pomóc w rozwinięciu bardziej konstruktywnego sposobu myślenia. Takie nastawienie usprawni twój proces decyzyjny i zwiększy kontrolę emocjonalną.
Gdy zdasz sobie sprawę z siły, jaką ma rozmowa z samym sobą, jak i potencjalny wpływ tego na twoją grę, będziesz mógł opracować strategię, która pozwoli ci na podtrzymanie pozytywnych wzorców dialogu wewnętrznego.
Trzy rodzaje dialogu wewnętrznego
Rozmowa z samym sobą odnosi się do wewnętrznego dialogu lub myśli na swój temat. Obejmuje przekonania i stwierdzenia, których zawodnicy używają w sposób świadomy lub nieświadomy do komunikowania z samym sobą podczas gry.
Grając, formułujemy trzy rodzaje wypowiedzi – pozytywne, negatywne oraz neutralne.
Pozytywny dialog wewnętrzny wykorzystuje optymistyczne i wzmacniające stwierdzenia, które budują pewność siebie i odporność. Taki dialog poprawia ogólny mindset. Przykłady pozytywnego dialogu wewnętrznego w pokerze:
- „mam kwalifikacje do gry”
- „ufam swojemu instynktowi”
- „podejmuję mądre decyzje”.
Pozytywny dialog wewnętrzny może zwiększyć motywację, zmniejszyć lęk oraz sprzyjać aktywnemu i zorientowanemu na rozwiązania podejściu.
Negatywny dialog wewnętrzny odnosi się do dialogu krytycznego, deprecjonującego samego siebie, wyrażającego zwątpienie w samego siebie. Taki negatywny dialog może podważyć pewność siebie, zwiększyć niepokój i przyczynić się do samospełniającej się przepowiedni odnośnie porażki.
Przykłady negatywnego dialogu wewnętrznego:
- „moja asy zawsze zostaną połamane”
- „nigdy nie dostaję zbyt dobrych rąk”
- „po prostu mam pecha”.
Rozpoznanie i zastąpienie negatywnego dialogu wewnętrznego pozytywnym jest niezbędne, jeśli chcesz uniknąć sabotowania własnych działań i utrzymać pozytywne nastawienie.
Neutralny dialog wewnętrzny jest zrównoważony i obiektywny, obywa się bez nadmiernej ilości osądów lub emocji. Taki rodzaj dialogu może pomóc w zachowaniu koncentracji, podejmowaniu racjonalnych decyzji oraz unikaniu niepotrzebnego rozpraszania twojej uwagi.
Przykłady neutralnego dialogu wewnętrznego:
- „muszę obiektywnie przeanalizować ten spot”
- „zachowaj spokój i podejmij dobrą decyzję”
- „skup się na chwili obecnej”.
Neutralny dialog wewnętrzny może pomóc w zachowaniu spokoju i wykorzystania podczas gry podejścia, które charakteryzuje się skupieniem i spokojem.
Myśli, emocje, działania w rozwoju pokerowym
Dr Shad Helmstetter to czołowy badacz i edukator w zakresie dialogu wewnętrznego. Mówi, że twój sukces lub porażka w czymkolwiek, w tym w pokerze, będzie zależeć od twojego podejścia.
W swojej książce pt. „What to Say When You Talk to Yourself” pisze:
Każda nasza świadoma lub nieświadoma myśl, którą wypowiadamy do samego siebie, jest zamieniana na impulsy elektryczne, które z kolei kierują centrami kontrolnymi w naszych mózgach, odpowiadając za kontrolę nad każdym ruchem, uczuciem, akcją podejmowaną w każdej chwili każdego dnia.
Tak więc twoje myśli wpływają, kierują i kontrolują wszystko, co cię dotyczy. Zastanówmy się więc, jak dialog wewnętrzny kształtuje twoje myśli emocje i działania podejmowane przy pokerowym stole.
Myśli
Dialog wewnętrzny wpływa na to, jak interpretujesz sytuacje, oceniasz ryzyko i podejmujesz decyzje. Pozytywny dialog może zwiększyć pewność siebie i sprzyjać optymizmowi. Taki dialog zachęca cię do ufania swoim umiejętnościom i osądowi.
Negatywny dialog może prowadzić do wątpienia w samego siebie, pesymizmu i zniekształconego myślenia. To utrudnia efektywne podejmowanie decyzji.
Emocje
Dialog wewnętrzny bezpośrednio wpływa na twój stan emocjonalny. Pozytywny dialog może stworzyć u ciebie poczucie pewności siebie, motywację i spokój. Wykorzystaj te uczucia do radzenia sobie ze zwycięstwami i porażkami.
Negatywny dialog może wzmocnić niepokój, frustrację i tilt. Będzie to prowadzić do decyzji podejmowanych pod wpływem emocji, jak i emocjonalnych reakcji, co negatywnie wpłynie na twoje wyniki.
Działania
Dialog wewnętrzny może wpływać na podejmowane przez ciebie działania i zachowania przy pokerowym stole. Pozytywny dialog może zachęcać do podejmowania skalkulowanego ryzyka, asertywności i aktywnego, agresywnego stylu gry.
Negatywny dialog może doprowadzić do ostrożnej, nieśmiałej gry, do strachu przed popełnianiem błędów. To, którego rodzaju dialogu wewnętrznego używasz, może bezpośrednio wpływać na jakość twoich działań i osiąganych wyników.
Helmstetter idzie dalej, mówiąc, że nasze przekonania tworzą nasze postawy, a te z kolei przekładają się na tworzenie naszych uczuć. One determinują nasze działania, ostatecznie przekładając się na osiągane wyniki. Aby więc skuteczniej zarządzać emocjami, musimy zmienić stronę mentalną. A jaki jest najprostszy sposób na to? Zmiana sposobu, w jaki rozmawiasz sam ze sobą.
O tym pamiętaj w rozwoju pokerowym
Stwórz listę pozytywnych stwierdzeń, które odpowiadają twoim pokerowym celom i mocnym stronom. Dobrze sprawdzi się coś w stylu: „Jestem spokojny i skupiony przy pokerowym stole” lub „Nigdy nie pozwalam, aby moje emocje działały na moją szkodę”. Powtarzaj to regularnie, aby w ten sposób wzmocnić pozytywne wzorce myślenia. Rób tak szczególnie przed sesją lub podczas przerw.
Kolejna sprawa to świętowanie sukcesów, dużych i małych. Refleksja nad odniesionymi zwycięstwami może zwiększyć twoją pewność siebie i przypomnieć o twoich możliwościach.
Trzecia kwestia to skupienie się na nauce, ciągłym rozwoju i doskonaleniu, a nie natychmiastowych wynikach. Pamiętaj, że każde rozdanie, sesja to szansa na naukę i rozwój umiejętności.
Wizualizuj sobie sukces – wyobraź sobie wykonywanie udanych zagrań, wygrywanie pul. Wyobraź sobie siebie samego jako osobę, która rozwiązuje problemy, skupiającą się na możliwych rozwiązaniach danej sytuacji. Takie wizualizacje zwiększają pewność siebie.
Otaczaj się „pozytywnością” – szukaj osób w środowisku pokerowym, które będą cię wspierać. Angażuj się w pozytywne dyskusje. Wymieniaj się wskazówkami.
Rozwijaj postawę wdzięczności, doceniaj pozytywne aspekty swojej pokerowej podróży, wyrażaj wdzięczność za możliwość gry i rozwoju, gdyż to może sprzyjać tworzeniu pozytywnego nastawienia.
Pamiętaj, że przezwyciężenie negatywnego podejścia może zająć wiele czasu i wymagać dużo wysiłku. Jednak dzięki pozytywnemu podejściu możesz zwiększyć pewność siebie, zarządzać emocjami, poprawić proces podejmowania decyzji oraz poprawić swoje wyniki.
Rafał „Jack Daniels” Gładysz w podcaście Jarosława „Jaru” Świątka opowiedział o pobycie na WSOP 2023