O czym pamiętać, chcąc skuteczniej blefować? Oto rady, które przygotował Ian Simpson. Wskazuje m.in. na opowiadanie wiarygodnej historii.
Wbrew temu, co funkcjonuje w wielu popularnych filmach, poker nie kręci się wokół blefowania. To zagranie jest jednak nieodłączną częścią skutecznej strategii gry. Warto więc poznać kilka najważniejszych rad na temat tego, jak blefować.
Przygotował je Ian Simpson, który od maja jest ambasadorem 888poker. Jego wygrane w turniejach live wynoszą 1.094.778$.
Jak lepiej blefować? Musisz mieć plan
Ważną sprawą, gdy przychodzi do blefowania, jest posiadanie odpowiedniego planu. Musisz wiedzieć, co jest twoim celem. Jeśli masz i betujesz na boardzie A-6-2 (w tym jedna karta w kolorze karo), potrzebujesz planu na okoliczność różnych kart, które mogą spaść na turnie.
Powiedzmy, że czwarta karta wspólna to 7. Czy będziesz betować, aby zmusić do spasowania K-high i niskich pocket par? A może zaczekasz, aby zrealizować swoje equity?
Jest wiele czynników, które wpłyną na twoją decyzję, jak np. poziom agresji w grze rywala, to, jak blisko strefy miejsc płatnych jesteś. Posiadając plan, możesz skupić się na innych rzeczach. Jeśli grasz w pokera live, możesz wtedy skupić się np. na wyłapywaniu telli w grze rywala. Jeśli to rozgrywka online, możesz skupić się na wydarzeniach na innych stołach, na których grasz.
Pomocne karty
Staraj się zagrywać blefy na kartach, które są dobre dla twojego zakresu, a złe dla zakresu rywala. Powiedzmy, że zawodnik z buttona otwiera rozdanie. Ty siedzisz na big blindzie, masz i sprawdzasz. Flop to 7-6-2. Zagrywasz check-call.
Turn to 4. Ta karta jest znacznie lepsza dla zakresu zawodnika z big blinda (a więc dla ciebie), niż pierwotnego agresora. Zawodnik na big blindzie może mieć ręce w stylu 5-3 i 8-5 i skompletować naprawdę silną rękę. Inaczej jest w przypadku tego, który otwierał przed flopem.
W tej sytuacji zawodnik z big blinda ma dużą swobodę w leadowaniu z blefem lub value betowaniu.
Karty, które zaszkodzą
Równie ważne jest, abyś wiedział, które karty będą szkodliwe dla twoich blefów. Zostańmy przy tym samym przykładzie, co wcześniej. Tym razem turn to K. To zła karta dla zakresu z big blinda, ponieważ spasowalibyśmy wiele rąk K-high wobec betu na flopie.
Jednak w tym punkcie rozdania agresor preflop może mieć wiele rąk K-high, jak K-J oraz K-T, gdyż zazwyczaj będzie z nimi betować na flopie. Jeśli więc to ty jesteś pierwotnym agresorem, ale nie trafiłeś tego króla, to jest to świetny czas na reprezentowanie tej karty.
Blokowanie nutsów
Nut-blocker to karta, która sprawia, że dla twojego rywala niemożliwe staje się posiadanie nutsowej ręki. Bleflowanie przeciwko nutsom nie jest zabawne, więc posiadanie nut-blockera jest naprawdę ważne, gdy wykonujesz blef.
Jeśli board to , a ty masz
, to jest to naprawdę dobra okazja do blefowania, ponieważ rywal nie może mieć rąk w stylu
oraz
, gdyż blokujemy nutsowe ręce.
Poza tym mniej prawdopodobne jest, iż rywal ma K-Q do skompletowania strita, ponieważ nasz blokuje trzy kombinacje K-Qo. Naszemu rywalowi znacznie trudniej sprawdzić, gdy nie ma szans na nutsową rękę.
Wiarygodna historia
Blef działa najlepiej, gdy jest logiczny. Nie staraj się zmienić swojej „historii” w połowie rozdania i reprezentować coś, z czym tak byś nie zagrał.
Jeśli nigdy nie rozgrywasz swoich nutsowych rąk w taki sposób, w jaki grasz blefy, twój rywal wyczuje to. Jeśli nigdy nie blefujesz w sytuacjach, w których nie trafiłeś flopa, to rzadko zdarzy się, aby rywal opłacił twoje zagranie.
EPT Praga – rozpoczął się Main Event Eureki, awansowało trzynastu Polaków