Przed Wami przegląd najciekawszych formatów, które przez ostatnie lata testowało PokerStars. Sprawdźcie, co zdobyło popularność, a z czego zrezygnowano.
W tym roku PokerStars obchodzi 20. urodziny. 11 września 2001 roku ruszyły gry na wirtualne żetony, a 12 grudnia udostępniono gry na prawdziwe pieniądze. Przez te wszystkie lata lider rynku pokera online wprowadził wiele innowacji. Część z nich okazała się sukcesem, a niektóre nie zyskały przychylności zawodników. Na blogu PokerStars Matthew Warburton przygotował przegląd takich innowacji.
Innowacje na PokerStars – gry turbo
Na początku pisze:
Dzięki automatycznemu tasowaniu i rozdawaniu kart, poker online już oferował zawodnikom szansę na rozgrywanie większej liczby rozdań w ciągu minuty niż w grze live. Mówiąc inaczej, poker online już był szybszy od gry live.
Turnieje turbo nie zmieniły fundamentalnie niczego w samej grze. Po prostu przyśpieszyły blindy i wymusiły akcję. Zawodnicy skłaniali się w stronę turniejów turbo, a PokerStars kontynuowało dodawanie turniejów Sit&Go i MTT do swojego harmonogramu, w tym Turbo Takedown (w 2008 roku), a w 2012 roku pierwszą edycję festiwalu Turbo Championship of Online Poker.
Naturalnym następstwem takich gier były turnieje czasowe, które pojawiły się w październiku 2011 roku. Założenie było dosyć proste. Po określonym czasie – od 15 minut do 3 godzin – pula nagród jest dzielona pomiędzy zawodników, bazując na wielkości stacków. Po raz pierwszy zawodnicy mieli całkowitą kontrolę nad tym, jak długo grali.
Zoom
Wymienione wyżej turnieje były początkiem kolejnych innowacji, które PokerStars wprowadzało do swojej ofert. Tym, który zdobył największą popularność, okazał się format Zoom. Zasada gry była genialna w swojej prostocie – zamiast czekać bezczynnie na rozpoczęcie kolejnego rozdania po tym, gdy samemu spasowało się karty, zawodnik był automatycznie przenoszony na nowy stół i od razu rozgrywał kolejne rozdanie.
Gdy PokerStars rozpoczęło testy gier Zoom, CAP w wysokości 1.500 zawodników został zapełniony w ciągu kilku minut. Po udostępnieniu gier wszystkim zawodnikom, mogli oni siadać do stawek sięgających 2,50/5$ (teraz do 10/20$). Jeszcze tego samego roku format Zoom wprowadzono do turniejów.
Home Games
Drugim hitem, który wprowadzono w 2011 roku, było Home Games. Dzięki temu zawodnicy zyskali możliwość tworzenia zamkniętych klubów pokerowych i rywalizowania tylko w gronie znajomych.
PokerStars Mobile
Możliwość korzystania z PokerStars na urządzeniach mobilnych wprowadzono w 2012 roku. Rok później aplikację uzupełniono o takie funkcjonalności, jak PokerStars TV, PS Clock oraz EPT Guide.
Spin&Go
Kolejny milowy krok w rozwoju PokerStars miał miejsce w październiku 2014 roku, gdy pojawiły się gry Spin&Go. To trzyosobowe turnieje Sit&Go z elementem loterii. Przed rozpoczęciem gry, algorytm losuje mnożnik nagród, który może wynieść od 2x do 10.000x. Co jakiś czas pojawiają się specjalne turnieje, w których można wygrać 1.000.000$. Jako pierwszy taką nagrodę zdobył Rosjanin „sss66666”. Dokonał tego w styczniu 2015 roku, grając w turnieju z wpisowym 5$. Gdy w październiku tego samego roku, gdy PS świętowało pierwsze urodziny Sin&Go, klub milionerów powiększył się o sześciu zawodników.
Jakiś czas temu poker room wprowadził Spin&Go Max, który zawiera m.in. losową liczbę zawodników i trzy losowe nagrody, spośród których w ciemno wybiera zwycięzca.
Power Up
To przykład innowacji, która nie zdobyła serc zawodników. Ten format miał być połączeniem pokera i gier w stylu „Hearthstone”. Podczas rozgrywki zawodnicy mogli korzystać z różnych dodatkowych kart, które charakteryzowały się różnego rodzaju „mocami”. Power Up przetrwało dwa lata.
Gry cashowe
Przez ostatnich kilka lat PokerStars testowało różne rodzaje formatów gier cashowych, które wydawały się mieć spory potencjał. Split Hold’em był rozgrywany prawie tak samo, jak klasyczny Hold’em. Różnica polegała na tym, że w trakcie rozgrywki wykładano dwa boardy. Za wygranie każdego z nich przysługiwała połowa puli.
Unfold Poker polegał na tym, że na starcie rozdania każdy zawodnik opłacał ante. Z tego powstała pula boczna. Na flopie zawodnicy, którzy wcześniej spasowali karty, mogli przywrócić je do gry i rywalizować o pulę boczną. Reszta zawodników walczyła o pulę główną. Unfold Poker przetrwał 57 dni.
Format Showtime wprowadzał rozwiązanie, które sprawiało, że zawodnicy pozostający w rozdaniu widzieli karty, które spasowali ich rywale. Dzięki temu zawodnicy wiedzieli np. ile outów realnie mają szansę trafić i czy dalsza gra jest opłacalna. Showtime gościł w ofercie PokerStars przez 62 dni.
Jeśli dla kogoś gra tylko w Hold’ema lub Omahę jest zbyt nudnym zajęciem, PS miało dla niego format Fusion. Na początku rozdania zawodnik otrzymywał dwie karty. Po wyłożeniu flopa, otrzymywał trzecią kartę własną. Na turniej dostawał czwartą kartę. Na riverze odbywała się zwykła licytacja. Do ułożenia zwycięskiego pięciokartowego układu wykorzystywano dwie z czterech kart własych.
6+ Hold’em, a więc Short Deck Hold’em, to odmiana, która narodziła się w grach cashowych high stakes w Azji. Polega na tym, że z talii usuwa się karty od 2 do 5, asa używa się jako niskiej (najniższy strit to A-6-7-8-9) i wysokiej karty, kolor jest lepszy od fulla, wszyscy zawodnicy opłacają ante, a zawodnik z buttona jego podwójną wartość.
Tempest i Deepwater to dwa rodzaje tego samego formatu, który pojawił się w listopadzie 2019 roku. To gry cashowe 6-Max zawierające Giant Blinda (o wartości dwóch big blindów), którego opłaca zawodnik z UTG. W grze występuje także ante. Tempest to gry short stack all-in or fold, a Deepwater to wersja deepstackowa. Z tej drugiej wersji zrezygnowano po kilku tygodniach.
W marcu 2020 roku wprowadzono format Swap Hold’em, w którym zawodnicy mogą dokonać wymiany jednej lub dwóch kart własnych na te, które pozostały jeszcze w talii. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Brian Yoon – Zdobycie czwartego tytułu WSOP nie jest tak wyjątkowe, jak kiedyś