Przed Wami pierwszy tegoroczny przegląd dotyczący sytuacji pokera online w USA. Pozytywne wiadomości płyną z Nebraski, Kentucky i Nowego Jorku.
USA to kluczowy kraj dla wielu branż. Nie inaczej jest w przypadku pokera. To w końcu tam rozgrywany jest festiwal World Series of Poker, a liczba pokerowych amatorów i zawodowców jest wyższa niż gdzie indziej.
Z powodu wielkości amerykańskiego rynku, to, co dzieje się w kwestii legalizacji pokera online, jest pilnie obserwowane za granicą. W ubiegłym roku pokera online zalegalizowały stany Wirginia Zachodnia i Michigan (więcej), co oznacza, że gra jest legalna w sześciu stanach.
Nebraska
W tym roku jest szansa, że prawo pokerowe zostanie uchwalone w trzech kolejnych stanach. Na początek zaglądamy do Nebraski. To stan, który znajduje się w środkowo-zachodniej części kraju, mieszka w nim 1,92 mln osób.
Jak informuje Matthew Waters z portalu Online Poker Report, jeśli w tym roku stanowa legislatura przyjmie nową ustawę hazardową, poker online może stać się tam legalny. Autorem projektu ustawy jest senator Justin Wayne. W projekcie znajduje się zapis o grach umiejętności, do których zaliczono zakłady sportowe, daily fantasy sports oraz pokera. W projekcie nie ma bezpośredniej mowy o pokerze online, ale w biurze senatora dziennikarz dowiedział się, że celem senatora będzie także włączenie do projektu gier online. Jeśli chodzi o hazard w Nebrasce, to obecnie istnieją tam kasyna indiańskie i stanowa loteria.
W projekcie ustawy warto zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie gry pokerowe zostaną uznane za gry umiejętności. Można tam przeczytać, że „niektóre gry pokerowe wymagają także wiedzy i umiejętności”. W dalszej części zaliczono do nich odmiany, w których występują tzw. karty wspólne (Texas Hold’em, Omaha) oraz gry w stylu 5-Card Draw. Do gier umiejętności nie zaliczono odmian stud.
Projekt nie zawiera ograniczeń co do tego, ilu operatorów mogłoby na terenie Nebraski oferować pokera, zakłady sportowe lub DFS. Dobra wiadomość jest również taka, że nie zawarto w nim klauzuli „bad actor”, która przynajmniej na pewien czas wykluczyłaby z rynku część operatorów. Taka klauzula istnieje w Nevadzie, a jej celem jest zakazanie działalności operatorom, którzy w poprzednich latach nielegalnie oferowali swoje usługi Amerykanom.
W projekcie znalazła się propozycja, aby ubiegający się o licencje operatorzy płacili jednorazowo 10.000$ oraz 6-procentowy podatek dochodowy, maksymalnie w wysokości 10.000$ rocznie.
Nowy Jork
Z Nebraski przemieszczamy się do stanu Nowy Jork. Od siedmiu lat trwają tam starania o przyjęcie ustawy, która zalegalizuje pokera online. W tym roku senator Joseph Addabbo ponownie podejmuje próbę legalizacji. Jeśli projekt zostanie przyjęty, poker zniknie z listy zakazanych gier losowych. Stanowa konstytucja zabrania gier losowych, ale są pewne wyjątki, które dotyczą legalnych kasyn naziemnych.

Flaga stanu Nowy Jork
Projekt senatora Adabbo przewiduje maksymalnie jedenaście licencji na pokera online. Każda z nich byłaby ważna przez dziesięć lat. Koszt licencji wyniesie 10 mln dolarów. Operatorzy musieliby płacić 15-procentowy podatek dochodowy. Podobnie jak w przypadku projektu z Nebraski, tak i w tym nie ma klauzuli „bad actor”. Identyczny projekt, jak ten senatora Adabbo, w Zgromadzeniu Stanowym złoży Gary Pretlow, który od lat walczy o legalizację pokera online.
Kentucky
Na koniec zaglądamy do Kentucky. Jak pisze portal Betting USA, w stanowej legislaturze pojawił się projekt ustawy, która zalegalizuje pokera online, zakłady sportowe i DFS. Znajduje się tam także furtka dla kasyn online. Projekt jednogłośnie został zatwierdzony przez jedną z komisji stanowej Izby Reprezentantów. W ubiegłym roku było tak samo, ale ostatecznie projekt nie był głosowany przez cała Izbę. Tegoroczny projekt został nieco zmieniony.
Co do pokera online, to branża podlegać miałaby stanowej loterii. Operatorzy pokerowi musieliby płacić podatek na poziomie 6,75 procent. Projekt nie przewiduje maksymalnej liczby licencji dla operatorów. Grać w pokera online można by było po osiągnięciu 18 lat.
Na korzyść zwolenników legalizacji pokera online i hazardu online działa fakt, że w ubiegłym roku gubernatorem stanu został Andy Beshear. Przed wygraniem wyborów był prokuratorem stanowym i zwolennikiem legalnego hazardu. W trakcie jednej z debat przedwyborczych mówił, że stan traci rocznie 550 mln dolarów z powodu braku legalnego hazardu. W ubiegłym wtorek powtórzył swoje wsparcie dla legalizacji.
Projekt ustawy pokerowo-hazardowej złożył polityk Republikanów, popierają Demokraci i gubernator. Istnieje więc duża szansa, że w tym roku Kentucky dołączy do stanów z legalnymi grami.