Po lekturze licznych artykułów strategicznych wiecie już na pewno, że obrona big blinda jest elementem strategii, którego nie należy unikać. Jak jednak zachować się w sytuacji, w której broniąc swojej ciemnej znaleźliście się na flopie ze słabą ręką?
Oto trzy wskazówki przygotowane przez ekipę Upswing Poker, które sprawią, że przeciwnicy następnym razem kilka razy się zastanowią, zanim zdecydują się zaatakować Waszego big blinda. Każda z nich poparta będzie przykładem z życia wziętym, który pomoże Wam lepiej przyswoić zaprezentowany koncept.
Wskazówka #1 – Nie musicie brnąć w rozdanie za wszelką cenę
Nie czujcie się zobligowani do check-callowania w każdym rozdaniu, w którym złapaliście jakiś kontakt z boardem, trzymając kiepskie karty. Każdą sytuację rozpatrujcie indywidualnie i podejmujcie najlepsze możliwe decyzje – co bardzo często oznaczać będzie pożegnanie się z ręką.
Zagrania z każdej kolejnej ulicy należy traktować jako niezależne od poprzednich. Nie ma nic ekscytującego w foldowaniu na flopie ręki, z którą preflop wykonaliście marginalnie profitowe sprawdzenie, jednak ów fold nie czyni tamtego sprawdzenia mniej profitowym.
W rzeczywistości powinniście często over foldować ręce na flopie tak, aby zakresy z turna i rivera stały się bardziej konkurencyjne (zwłaszcza wówczas, gdy pule staną się naprawdę duże). Poddawanie puli na flopie jest niewielką ceną za silne zakresy na kolejnych ulicach.
Przykład: MTT 9-handed, 32bb w efektywnych stackach
Gracz 1 na big blindzie dostaje
UTG podbija do 2.2bb. UTG+2 sprawdza. Pozostali gracze foldują. Gracz 1 broni big blinda i również sprawdza.
Flop (8.2bb):
Gracz 1 czeka. UTG betuje za 4.5bb. UTG+2 folduje. Gracz 1 sprawdza.
Turn (17.2bb):
Gracz 1 betuje za 4bb. UTG sprawdza.
River (25.2bb):
Gracz 1 betuje za 34bb (all-in). UTG sprawdza i muckuje
Analiza flopa
Na flopie fold byłby prawidłowy z co namniej dwóch powodów:
- Zakres c-betowania UTG w puli trzyosobowej powinien być silny. UTG nie będzie skory do light c-betowania przeciwko dwóm rywalom na tak dynamicznym boardzie. Jeśli UTG całkowicie nie trafił flopa z ręką typu AKo czy
, raczej by się poddał. Tak więc możemy wywnioskować, że jego zakres betowania obejmuje silne ręce, więc foldujemy gutshot draw do strita.
- Mamy lepsze drawy do tego, aby kontynuować udział w rozdaniu. Oprócz gutshotów w naszym zakresie na tym flopie do wyboru pozostają open-endery i drawy do koloru. Jeśli będziecie kontynuowali z każdym z nich to sprawicie, że zakres na turnie w napompowanej puli będzie bardzo słaby.
Pozostanie w rozdaniu z takim flopem z rękami od 76 do QJ będzie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem – musicie się jednak przygotować na foldy kilku środkowych marginalnych rąk (jak choćby . Najsłabsze gutshoty (64, 74, 96) powinny wylądować w mucku mimo tego, że mają backdoor draw do koloru.
Analiza turna
Zagranie bez oczekiwania na bet od agresora ma tutaj sens, gdyż jest kartą doskonale pasującą do naszego zakresu. Ciężko jednak zaimplementować to rozegranie do strategii we właściwy sposób.
Musicie bowiem leadować z niektórymi blefami celem zbalansowania zakresu, a także przeczekiwać część silnych układów aby ochronić swój zakres czekania. Do rozpracowania tak kompleksowych rozwiązań jak to doskonale nadadzą się solvery, jednak nie przypuszczamy, aby wszyscy Czytelnicy chcieli z nich korzystać. Nieco łatwiejszym i ogólnie polecanym rozwiązaniem będzie przeczekiwanie całego zakresu z turna.
Analiza rivera
Patrząc na dotychczasowy sposób rozegrania tej ręki, overbet na riverze jest w porządku. Wasz zakres jest spolaryzowany – macie albo bardzo silną rękę, albo zupełny blef, natomiast zakres przeciwnika skłania się w kierunku jednej pary. Jako że wszystkie value bety Gracza 1 obejmują dwie pary lub wyżej, z powodzeniem może on sięgnąć po overbeta dla wartości i oczekiwać sprawdzenia przez gorszą rękę w zadowalającym procencie przypadków.
Wskazówka #2: Unikajcie over blefowania, gdy Wasz zakres jest przepełniony drawami
Gdy Wasz zakres zawiera całą masę drawów, za główny cel obierzcie sobie właściwe ich skategoryzowanie. Zagrywanie ze zbyt wieloma drawami prowadzi do over blefowania, co bardzo szybko może zostać rozpracowane przez rywali, którzy będą Was light callować. Z drugiej strony check-foldowanie każdego drawu rozpatrywać należy jako marnowanie potencjalnych okazji do zarobku.
Przykład: MTT 9-handed, 93.2bb w efektywnych stackach
Gracz 1 na big blindzie dostaje
5 foldów. CO podbija do 2.2bb. 2 foldy. Gracz 1 broni big blinda i sprawdza.
Flop (6.1bb):
Gracz 1 czeka. CO czeka.
Turn (6.1bb):
Gracz 1 betuje za 4.4bb. CO folduje.
Analiza turna
98 jest tu rozsądnym kandydatem do zabetowania. Gracz 1 posiada w zakresie całą masę drawów, w tym fulsh drawy, a zatem celem uniknięcia over blefowania powinien starannie wybierać ręce, z którymi będzie zagrywał.
Oto przykład kategoryzacji rąk z drawami do strita, które możemy w tej sytuacji posiadać w zakresie:
- betowanie z combo drawami (
,
, etc.) oraz całą masą open-enderów (J9 i 98)
- check-callowanie lub check-raisowanie z wysokimi drawami do strita (KJ i K9)
- gra miksowaną strategią – w połowie przypadków bet, w połowie check-fold – z przeciętnymi gutshotami (J8, 97 i 87)
- check-foldowanie z najniższymi drawami do stritów (54, 43 i 53).
Powyższa rozpiska stanowi podwaliny pod rozsądną, podstawową strategię, która pozwoli Wam uniknąć over blefowania i nie zamknie furtki do generowania adekwatnego fold equity na turnie. W tym miejscu drobna uwaga – jeśli wiecie, że rywal często folduje do betów na turnie, możecie próbować wyexploitować go za pomocą betów z przeciętnymi gutshotami.
Analiza rivera
Oto potencjalne scenariusze rozegrania ręki w przypadku, gdyby akcja dotarła do rivera:
- na riverze spada trefl: kontynuujemy blefowanie z niektórymi nietrafionymi drawami do strita, które mają w sobie trefla i blokują kolor
- na riverze spada blank: brak trefla na ręce jest dla Was świetną informacją, bowiem zwiększa prawdopodobieństwo nietrafionego drawu do koloru przez rywala, który to przeciwnik prawie na pewno sfolduje do beta
- na riverze spada karta parująca stół: powinniście być wyjątkowo uważni w selekcji rąk do blefowania, bowiem rywal może być skłonny do sprawdzania po tym, jak tak wiele drawów nie znalazło dopełnienia na ostatniej karcie wspólnej.
Wskazówka #3: Slowplayujcie z niektórymi silnymi rękami, aby ochronić swój zakres callowania
Zarówno profesjonalni, jak i amatorscy gracze zbyt często foldują do betów zagrywanych na riverze. Jest to bardzo kosztowna luka w strategii, bowiem pula średnio najwyższa jest właśnie na riverze.
Istnieją dwa sposoby poradzenia sobie z tą tendencją:
- Slowplayowanie większej liczby silnych rąk na flopie i turnie. Check-callowanie na wcześniejszych ulicach z niektórymi silnymi układami może znacznie wzmocnić Wasz zakres na riverze i uczynić go bardziej konkurencyjnym;
- Luźniejsze callowanie. Jeśli do tej pory na riverze wykonywaliście całą masę dużych foldów, skłonienie się w stronę częstszego sprawdzania może znacząco wpłynąć na zwiększenie win-rate.
Przykład: online MTT 8-handed, 53.5bb w efektywnych stackach
Gracz 1 na big blindzie dostaje
UTG folduje. UTG+1 podbija do 2.2bb. 5 foldów. Gracz 1 sprawdza.
Flop (6.2bb):
Gracz 1 czeka. UTG+1 betuje za 2.8bb. Gracz 1 przebija do 9.4bb. UTG+1 folduje.
Analiza flopa
Check-raisowanie z bottom dwoma parami jest czasami akceptowalne, jednak generalnie powinniście wybrać sprawdzenie celem ochrony zakresu. Potraficie wytypować wiele silniejszych układów, które nadają się do check-raisu, jak choćby 99, 55, Q9 czy Q5.
Jeśli będziecie check-raisowali każde dwie pary i wyżej, szczytem zakresu callowania stanie się top para. Ciężko będzie z tak zawężonym zakresem wystarczająco często sprawdzać bety.
Innym rozwiązaniem jest stosowanie miksowanej strategii – check-raisowania w większości przypadków, check-callowania pozostałych – ze wszystkimi silnymi rękami na tym flopie. Jest ona znacznie trudniejsza do zaimplementowania, jednak czyni zakres bardziej wszechstronnym i daje większą grywalność na przyszłych ulicach.
***
Jeśli cały czas czujecie się wybitnie niekomfortowo z rozgrywaniem rąk typu , spróbujcie zejść na niższe poziomy wpisowego niż zazwyczaj i tam zdobyć doświadczenie, mniej obciążając swój bankoll. Z pewnością znajdziecie okazje do zaimplementowania powyższych rozwiązań strategicznych w praktyce i z nową, przetestowaną już wiedzą, wrócicie na swoje stawki.