Na co powinni zwracać uwagę pokerzyści, poszukujący trenera? Garść cennych rad przygotował Phil Galfond.
Jak nigdy wcześniej, pokerzyści na każdym poziomie umiejętności mają obecnie ogromną liczbę sposobów na zdobywanie wiedzy. Obok serwisów szkoleniowych i książek strategicznych, jednym ze sposobów jest znalezienie dobrego trenera.
Phil Galfond o poszukiwaniach trenera
Z pomocą przychodzi Phil Galfond, twórca serwisu Run It Once. Jakiś czas temu przygotował poradnik dotyczący znajdowania dobrego trenera. Trzykrotny mistrz WSOP mówi:
Znalezienie odpowiedniego trenera może być wyzwaniem. Dobry trener jest ważny, ponieważ będziesz mu ufać w kwestii analizy twojej gry i prowadzenia cię w kierunku poprawy umiejętności. Jeśli zaufasz komuś, kto nie jest dobrym zawodnikiem, komuś, kto nie potrafi dobrze tłumaczyć pokerowych konceptów, chociaż jest dobrym pokerzystą, albo komuś, komu nie zależy na twoim postępie w grze, to nie tylko stracisz pieniądze i czas, ale zaliczysz regres umiejętności. Może być też tak, że trener poprowadzi cię taką drogą, która da ci fałszywą pewność co do strategii, która w rzeczywistości nie jest dobra. To wszystko może być kosztowne.
Weryfikacja
Uważam, że pierwszą i najważniejszą rzeczą jest weryfikacja wyników twojego trenera. Jeśli ktoś wysyła ci swoje wyniki, to jeszcze nie jest to sposób na to, abyś miał pewność, że są one zgodne z rzeczywistością. Jeśli możesz, to znajdź trenera, który jest znany w środowisku pokerowym, jest godny zaufania.
Niektórzy pokerzyści publicznie informują o swoich wynikach w odniesieniu do wygrywanych i przegrywanych kwot. Niektórzy biorą udział w takich grach, z których wyniki są zbierane i publicznie dostępne. Jeszcze inni grają w takich grach, co do których przynajmniej możesz mieć pewne pojęcie, czy wyniki tam przez nich osiągane, są prawdziwe. Przecież chcesz mieć trenera, który jest wygrywającym zawodnikiem.
Filmy szkoleniowe
Druga sprawa jest taka, aby zatrudnić kogoś, kto tworzy filmy szkoleniowe. Chodzi o to, że ktoś taki był już zweryfikowany przez serwisy szkoleniowe pod względem swoich wyników, a także umiejętności komunikowania pokerowych teorii. Poza tym oglądając jego filmy szkoleniowe, zyskasz obraz tego, jaki ma on styl uczenia i czy pasuje to do twojego sposobu nauki.
Gdy oglądam filmy szkoleniowe, to lubię uczyć się od ludzi, którzy nagrywają filmy „live play”, w których opowiadają o swojej strategii w trakcie gry i podejmowania decyzji.
Wielu trenerów nagrywa filmy szkoleniowe, które są bardziej zorientowane na teorię, na których omawiają niektóre koncepty, spoglądają do solverów i wyjaśniają widzom, dlaczego solver robi to, co robi. Jednak trudno jest mi przyswajać pokerowe koncepty, gdy uczę się w taki sposób. Wolę uczyć się od kogoś, kto komunikuje się – nie chcę powiedzieć, że w bardziej praktyczny sposób, gdyż nauka za pomocą solverów jest praktyczna, a musisz się tego uczyć, jeśli zamierzasz dołączyć do elity – podejmując decyzje na bieżąco. To nic, jeśli mylą się w tak podejmowanych decyzjach, ponieważ wszyscy czasami się mylimy. Ja lubię uczyć się tego, jaka logika stała za daną decyzją.
Wybierając trenera, dowiedz się od niego tego, jak powinny wyglądać twoje sesje treningowe. Gdy ja trenowałem innych graczy, a to było dawno, to chcieli wysyłać mi historie rozdań, co do których mieli pytania, chcieli, żebym przejrzał ich statystyki. To jest całkiem dobry sposób na naukę.
Jednak to nie ty powinieneś naprowadzać trenera na to, czego będziesz się uczyć. Chcesz takiego trenera, który spojrzy na twoją grę całościowo. Niezależnie więc od tego, czy to przeglądanie sesji, przeglądanie historii rozdań lub statystyk, to trener powinien powiedzieć ci, w których obszarach musisz popracować, czego on musi cię jeszcze nauczyć.
Jeśli jedynie wysyłasz rozdania trenerowi, to generalnie wysyłasz takie, w których decyzje są „blisko” siebie. A to oznacza to, że którąkolwiek decyzję w tym rozdaniu wybierzesz, nie stracisz tam wiele EV.
Wysyłanie trenerowi tych rąk zamiast np. takich, co do których jeszcze nie wiesz, że nigdy nie powinieneś check-foldować na flopie, sprawi, że nie nauczysz się tego, czego powinieneś, nie poznasz sytuacji, w których popełniasz poważne błędy.
Gdy znajdziesz trenera, to upewnij się, że patrzy na twoją grę całościowo. Wtedy trener może wychwycić te obszary, z których możesz najszybciej wyciągnąć największą wartość.
Chodzi mi o to, żebyś nie szedł do dowolnego trenera i mówił mu: „Chcę się uczyć w taki sposób”. Możesz mu powiedzieć, w jaki sposób uczysz się najlepiej, w jaki sposób najlepiej myślisz, ale mając dobrego trenera, musisz wiele rzeczy zostawić w jego rękach, aby wskazał ci, nad czym i jak musisz pracować.
Dobrymi kandydatami na trenerów są ci, którzy tworzą filmy szkoleniowe. Możesz też spojrzeć w kierunku „stajni”, gdzie trenerzy trenują i stake’ują zawodników. Jednak za każdym razem powinieneś sprawdzić ich referencje.
Kolejna sprawa dotyczy tego, abyś unikał poważnych zobowiązań. Możesz zacząć treningi z jakimś trenerem, potrenować kilka godzin i sprawdzić, czy to odpowiedni trener dla ciebie, czy to, co mówi, ma sens, czy możesz zaufać jego podejściu do gry i trenowania.
Fedor Holz – Moja największa pula wynosiła około 1,6-1,8 mln euro