Z roku na rok Pot-Limit Omaha zyskuje na popularności. Na co uważać, siadając do rywalizacji? Oto pięć powszechnie popełnianych błędów.
W odmianie Texas Hold’em istnieje 1.326 rąk startowych. W odmianie Pot-Limit Omaha jest 270.725 kombinacji rąk startowych, więc łatwiej tam popełnić błędy w grze preflop. Na co więc uważać? Poniżej pięć przykładów powszechnie spotykanych błędów początkujących zawodników.
Pot-Limit Omaha – rozgrywanie zbyt wielu rąk, które mają niskie lub „niepołączone” karty
Otrzymując cztery karty własne w PLO, zawodnik ma dużą dowolność w selekcji rąk startowych. Powinien jednak pamiętać, że aby stworzyć najlepszy pięciokartowy układ, możesz użyć tylko dwóch kart własnych. Idealna będzie więc sytuacja, gdy zawodnik otrzyma karty, które mają między sobą połączenie i/lub drawują do nutsowego układu.
Przykład to ręka startowa , która przed flopem ma dużą siłę. To ręka w typie double-suited. Jak widzisz, drawujesz do nutsowego układu.
Ręka w stylu wygląda przyjemnie dla zawodników grających w Hold’ema, ale w PLO może wpędzić cię w poważne kłopoty. Podobnie jest z ręką
, która może stworzyć nutsowy kolor pik, ale przez większość czasu powinieneś ją zmuckować.
Przecenianie niskich par i rundownów
Początkujący zawodnicy często przeceniają siłę, którą mają niskie pary. Myślą, że trafienie seta z ręką w stylu daje im znaczącą przewagę, ale rzeczywistość jest inna. Niskie sety są często zdominowane przez lepsze sety, a do tego wiele boardów będzie potencjalnie zawierać kolory i strity, które sprawią, że dalsza gra z niską parą będzie wyzwaniem.
W przykładowej ręce widać, że raczej nie będziesz mieć żadnych backdoor drawów, które pomogłoby tobie, jeśli rywal okazuje jakiekolwiek oznaki siły po flopie. Wyobraź sobie, że spadają
. Masz bottom seta, ale każdy, kto gra z parą dziesiątek lub asami, albo ręką w stylu
lub
, sprawi, że rozdanie stanie się dla ciebie bolesne.
Podobnie sprawa ma się z niskimi rundownami. Mamy tu na myśli ręce w stylu . Wyglądają świetnie i mają pewien potencjał. Jednak jakakolwiek ręka, którą skompletujesz, prawdopodobnie będzie znajdować się w dolnej części skali, gdy chodzi o siłę ręki. Poprawienie się do koloru lub strita sprawia, że twoja ręka będzie wrażliwa, podatna na silniejsze strity i kolory u rywali.
Zbyt częste slowplay’owanie, szczególnie w pulach wieloosobowych
Slowplay’owanie silnej ręki to częsta taktyka w NLH, ale w przypadku PLO takie zagranie może być śmiertelnie niebezpieczne – narażasz się na ryzyko, że rywal skompletuje lepszy draw. Ryzyko ulega zwiększeniu, gdy w puli jest dwóch lub więcej rywali.
W Hold’emie poprawienie się do tripsa z , gdy na flopie leżą
, byłoby świetnym spotem na slowplay. Ale co w sytuacji, jeśli takiego samego flopa trafisz, trzymając
? Chociaż powinieneś być świadomy tego, że turn lub river mogą poprawić rękę rywala do lepszego fulla, to jednak bardziej prawdopodobne, że będziesz mierzyć się z rywalem, który drawuje do koloru lub strita, albo ma 8-8. Nawet ktoś trzymający A-Q-J-T jest „underdogiem” na poziomie 2:1, co jest dobrym wynikiem w przypadku PLO.
Tak więc nie decyduj się na slowplay. Albo zagraj bet dla ochrony ręki, albo betuj dla zwiększenia puli i zmaksymalizowania wartości od zawodników, którzy trzymają silne, ale jednak słabsze karty własne.
Granie bez przewagi pozycji
Odpowiednia pozycja w rozdaniu jest ogromnie ważna we wszystkich odmianach z flopem, a szczególnie w PLO. Nie zaleca się limpowania z rękami o średniej sile, gdy siedzisz na wczesnej pozycji. Podobnie jest ze sprawdzaniem 3-betów, gdy nie masz przewagi pozycji.
Pozycja w rozdaniu ma ogromne znaczenie w PLO. Powinieneś ją wykorzystać na swoją korzyść, a nie pozwolić, aby działała przeciwko tobie.
Limpowanie z wczesnej pozycji, a następnie sprawdzenie raise’u to przepis na „wykrwawianie się” i pozbycie się żetonów. Nie tylko rozgrywasz napompowaną pulę, ale robisz to przeciwko rywalowi, który widzi, jak grasz i odpowiednio dostosowuje do tego swoją grę.
Granie na short stacku
Niektórzy zawodnicy, gdy uczą się nowej odmiany, lubią zasiąść do stołu, stawiając przed sobą short stack. Powiedziano im, że błędy, które popełnią, grając na deep stacku, będą kosztowniejsze, niż gdyby grali na short stacku. Chociaż to prawda, to jednak nie zaleca się udziału w grze cashowej PLO, przy wykorzystaniu short stacka.
Gdy w stacku masz małą ilość pieniędzy, nie będziesz w stanie blefować lub zmuszać rywali do foldowania. Poza tym pule w PLO szybko rosną, więc często znajdziesz się w sytuacji pot-commited, a rywal łatwo będzie dominować nad twoją ręką, co źle się dla ciebie skończy.
Strategia – 3-betowanie z big blinda, z mocnymi rękami suited