Pokerowy savoir-vivre obowiązuje każdego z nas, czy nam się to podoba czy nie. Musimy wiedzieć, jak zachowywać się przy pokerowym stole i wokół niego.
Dziś chcemy przedstawić Wam zbiór zasad, których celem zapewnienie jest uczciwej rywalizacji, szybkości gry oraz zdrowej atmosfery przy stole. Chociaż zasady te nie są nigdzie oficjalnie spisane, to jednak każdy pokerzysta powinien je znać i się do nich stosować. Szczególnie początkujący gracze powinni wiedzieć, co trzeba, a czego pod żadnym pozorem robić nie wolno.
Podstawowe zasady
Działaj szybko. Oczywistą sprawą jest, że czasem trzeba dłużej pomyśleć nad swoim zagraniem, szczególnie na późniejszych ulicach. Jednak każdy inny przypadek wydłużania gry jest niepotrzebny i niemile widziany. Na tego typu zachowania składają się na przykład:
- „Hollywooding” przed łatwym foldem
- rozmawianie z kelnerkami, innym graczem czy krupierem w momencie, gdy jest twoja akcja w rozdaniu
- korzystanie z telefonu podczas rozdania, w którym bierzesz udział
- robienie zbyt wielu rzeczy na raz (np. masaż, posiłek, telefon i poker jednocześnie)
- zajmowanie się czymś innym zamiast zwracania uwagi na to, co dzieje się przy stole, gdy wciąż pozostajesz w rozdaniu
Nie uciekaj myślami. Jest jeszcze kilka dodatkowych rzeczy w tym temacie (poza opisanymi powyżej), na które trzeba zwrócić uwagę:
- nie zamykaj się przed światem zewnętrznym. O ile słuchanie muzyki jest dzisiaj na porządku dziennym, o tyle upewnij się, że nie słuchasz jej na tyle głośno, by nie docierały do ciebie żadne informacje ze stołu – szczególnie, jeżeli bierzesz udział w rozdaniu. Nie słysząc innych graczy i krupiera możesz niepotrzebnie opóźniać grę.
- zawsze rób akcję dopiero wtedy, gdy jest twoja kolej. To bardzo ważne, ponieważ wykonanie akcji poza swoją kolejnością może wpłynąć na decyzje innych graczy. Oczywiście każdemu może się to zdarzyć raz i drugi, jednak pilnowanie kolejności jest w pokerze niezwykle ważne, a regularne działanie w nieodpowiednim ku temu czasie zostanie uznane za angle shooting.
Okaż szacunek. Poker to co prawda rywalizacja o prawdziwe, czasem duże pieniądze, ale każdy gracz powinien być uprzejmy i okazywać innym szacunek. Tylko w ten sposób można utrzymać pozytywną atmosferę przy stole. Dlatego też nie atakuj innych graczy za złe zagranie lub nie strofuj ich, że ty byś tak na pewno nie zagrał. Unikaj wpadania w szał po bad beacie – szczególnie, że twój tilt mogą potem wykorzystać przeciwko tobie. Poza tym nie przeklinaj, nie bądź nieuprzejmy ani agresywny.
Nie wdawaj się w kłótnie, które do niczego nie prowadzą. Jeżeli przy stole pojawia się jakaś kwestia sporna, to najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu wezwanie pracownika kasyna lub klubu pokerowego. To oni są od rozstrzygania sporów między graczami. Nie ma więc sensu wdawać się w kłótnie, których wynik i tak nie będzie wiążący dla przebiegu gry.
Jeżeli chcesz oskarżyć innego gracza o oszustwo lub niestosowanie się do zasad fair play lub pokerowej etykiety, to najpierw upewnij się w 100%, że masz rację.
Nie przeszkadzaj innym. Szczególnie tym graczom, którzy wciąż są w rozdaniu. Dlatego jeśli wciąż jacyś gracze mają decyzje do podjęcia, to nie mów zbyt głośno ani zbyt dużo, nie puszczaj muzyki na tyle głośno, by osoby obok mogły ją słyszeć, nie odbieraj też telefonu przy stole.
Nie rób nic, co może wpłynąć na akcję w rozdaniu, w którym już nie uczestniczysz.
- nikomu nie mów, jakie masz karty
- nie pokazuj swoich kart innemu graczowi, jeżeli on wciąż nie spasował
- w żaden sposób nie reaguj na trwające rozdanie
- nie rozmawiaj z innym graczem na temat trwającego rozdania
- nie komentuj sytuacji w danym rozdaniu (nie mów np. „Ktoś właśnie złapał kolor!”)
Nie rób nic, co można uznać za angle shooting. Dla przypomnienia – angle shooting to zachowania, których niby nie można nazwać oszustwem, ale wszyscy wiedzą, że tym właśnie są. Jest to celowe wykorzystywanie luk w zasadach, by odnieść jakieś korzyści podczas gry. To jedno z największych wykroczeń w pokerze, dlatego nie bądź jednym z tych, którzy je stosują.
Nie uciekaj z żetonami. Nie chodzi oczywiście o kradzież (tego oczywiście też nie powinieneś robić), ale o sytuację, w której wygrałeś dużą pulę na cash games i chwilę potem uznajesz, że to ci wystarczy i odchodzisz od stołu nie dając rywalowi szansy na odegranie się. To nie jest zachowanie fair wobec twoich rywali. „Hit & run” nigdy nie jest dobrze widziane przy stołach.
Naucz się wygrywać.
- nie świętuj hucznie każdej wygranej puli
- nie krytykuj gry rywala, z którym wygrałeś
- ciesz się z wygranej, ale raczej po cichu dodaj wygrane żetony do swojego stacka
- daj napiwek krupierowi, jeśli uważasz to za stosowny moment
Umiej też przegrywać z klasą.
- staraj się nie narzekać, gdy przydarzy ci się bad beat lub cooler
- nie atakuj słownie innych graczy, gdy przegrasz
- nie przeklinaj, nie wal w stół, nie rzucaj kartami i żetonami
- powiedz „good game” czy „nice hand” i następnym razem postaraj się wygrać
Pokerowa etykieta w grze na żywo
Rób wyraźne akcje. Czasem twoje intencje dotyczące akcji czy wysokości zakładu mogą być niejednoznaczne, dlatego zawsze potwierdź słownie to, co robisz. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych nieporozumień.
Nie chowaj żetonów. Podczas gry każdy z rywali powinien mieć łatwy wgląd w twój stack, by móc szybko w przybliżeniu określić ile pozostało ci żetonów. Dlatego trzymaj je tak, żeby nie wprowadzać nikogo w błąd – świadomie lub nie.
- nie zasłaniaj żetonów rękami
- odpowiadaj zgodnie z prawdą, gdy ktoś zapyta cię ile masz jeszcze żetonów
- sortuj żetonów w stosy o równej liczbie
- układaj żetony według nominałów
- nie chowaj żetonów po kieszeniach – czy to na późniejszą fazę turnieju, czy na inny dzień (jest to absolutnie zakazane!)
Chroń swoje karty.
- używaj card protectora, żeby krupier przez przypadek nie zmuckował twoich kart
- trzymaj karty cały czas na stole
- oglądając swoje karty chowaj je na tyle dobrze, żeby nikt inny nie mógł ich zobaczyć
- upewnij się, że dopóki pozostajesz w rozdaniu, twoje karty leżą wyraźnie przed tobą (a więc nie chowaj kart, by zmylić innych graczy, że nie bierzesz już udziału w grze)
- nigdy nie pokazuj swoich kart innemu graczowi
Dbaj o higienę. Zabawne? Nie, to jeden z bardzo ważnych punktów! Grając live przez wiele godzin siedzimy z ludźmi przy jednym stole, warto, żeby każdy zrobił wszystko, żeby być czystym i bezzapachowym. Myjcie się, używajcie dezodorantów!
Pokerowa etykieta online
Co prawda internet pełen jest bohaterów i napinaczy, którzy sądzą, że mogą sobie pozwolić na wszystko, ale jednak nie zachowuj się jak oni. To, że siedzisz w domu przed komputerem nie oznacza, że pokerowa etykieta cię już nie obowiązuje. Trzeba jednak nieco ją dopasować do innych warunków gry.
Właściwie korzystaj z czatu.
- nie pisz dużymi literami, ponieważ oznacza to krzyk i złość, poza tym jest po prostu denerwujące i rozpraszające
- jeżeli nie grasz, a tylko obserwujesz grę przy stole, to nie nadużywaj czatu
- zachowaj emocje dla siebie i nie atakuj innych graczy i nie użalaj się nad bad beatami i coolerami
- podczas rozdania nie pisz, jakie masz karty
- nie komentuj akcji w trwającym właśnie rozdaniu, jeżeli już spasowałeś
- możesz pogratulować rywalowi dobrego zagrania pisząc choćby „nh” (nice hand)
- możesz zablokować wiadomości od denerwującego cię gracza lub całkowicie wyłączyć cały czat
Nie spowalniaj gry. Co prawda czas na wykonanie akcji w internecie jest ściśle ograniczony, to jednak są time banki, dzięki którym można go wielokrotnie wydłużyć. Jeżeli jednak jesteś w stanie szybko podjąć decyzję to zrób to od razu, a nie przedłużaj specjalnie gry. Wiadomo, że czasem trzeba się zastanowić lub grając na wielu stołach jednocześnie jeden z nich musi poczekać, aż podejmiesz decyzje na innych, ale jeżeli wiesz co zrobić i możesz to zrobić, to nie zwlekaj specjalnie i to zrób.
Pokerowa etykieta w zależności od sytuacji
Betowanie
- wkładając żetony do puli uważaj, żeby żaden z nich nie „wpadł” do głównej puli. Krupier będzie musiał oddzielić żetony, by ustalić rozmiar twojego zagrania, co wprowadzi niepotrzebne zamieszanie i spowolni grę
- upewnij się, że to twoja kolej, by wykonać akcję. Jak już było mówione, robienie akcji poza swoją kolejnością może bardzo wpływać na innych graczy
- całą sumę, za którą grasz, przesuń na środek stołu jednym, płynnym ruchem. Najlepiej będzie, jeśli potwierdzisz swój bet słownie.
Raisowanie
- robiąc raise upewnij się, że wkładasz do puli przynajmniej dwukrotność poprzedniego beta
- w wielu poker roomach jeden żeton oznacza tylko call. Tak więc jeżeli w cashówce 5$/10$ zagrasz preflop za jeden żeton o wartości 25$, to oznacza, że robisz call za 10$, a żeby przebić musisz powiedzieć „raise”
- nie możesz powiedzieć „raise”, a potem cofnąć decyzji, by zrobić call – to już jest angle shooting!
- pamiętaj, żeby nie wkładać żetonów do puli kilkoma ruchami. Jest to tzw. „string bet”, w którym tylko twój pierwszy ruch zostanie uwzględniony jako obowiązujący. Jeżeli więc zrobisz tak, jak często widać to na filmach, a więc najpierw włożysz do puli żetony mówiąc „sprawdzam”, po czym dodasz kolejne („i podbijam o X”), to wedle obowiązujących w kasynach reguł wykonasz tylko call i reszta akcji nie będzie miała już znaczenia.
Pokazywanie kart
- kolejność pokazywania kart na showdownie ma znaczenie, dlatego upewnij się, czy to twoja kolej
- jeżeli masz pierwszy pokazać karty, to nie pytaj najpierw rywala „co masz?”
- gdy masz pokazać karty, to odsłoń od razu obie jednocześnie
- nie pokazuj swoich kart żadnemu graczowi, a przede wszystkim nie tym, którzy wciąż pozostają w rozdaniu.
Muckowanie i foldowanie
- odrzuć swoje karty na taką odległość, żeby krupier miał je w zasięgu ręki do zebrania
- muckowane karty pozostają zakryte, więc nie odwracaj kart rywala, żeby zobaczyć co miał w ręku
- nie proś też o pozwolenie, by je zobaczyć
- wiele kasyn ma regułę, wedle której jeżeli muckując pokażesz karty jednemu z rywali, to musisz pokazać ją wszystkim obecnym przy stole („show one, show all”).
Pokerowy savoir-vivre to podstawa gry w miłej i sympatycznej atmosferze, bez kłótni, nieporozumień i nieprzyjemnych sytuacji. Sami go stosujcie i przypominajcie o tych zasadach również innym!