Ashley Adams to pokerzysta, autor książki „Winning poker in 30 minutes a day” i prowadzący podcast „House of Cards Radio”. Wyjaśnia, co robić, a czego unikać, gdy zawodnik jest w sytuacji card dead.
Czasami nie dostajesz żadnych wartościowych kart. Zdarza się. Co możesz z tym zrobić? Różni zawodnicy mają różne sposoby radzenia sobie z sytuacją, gdy przez długi czas nie dostają żądnych przyzwoitych kart. Niektóre z nich mają sens, niektóre nie mają.
Poznajcie sześć rad o tym, co powinieneś zrobić, aby pomóc sobie i tchnąć życie w swoją grę, gdy jesteś w sytuacji card dead.
Zdaj sobie sprawę, że w sytuacji card dead zmienił się twój wizerunek
Szczycisz się tym, że grasz w sposób zrównoważony. Mieszasz różne style gry, aby w ten sposób zyskać przewagę i wyciągnąć wartość z błędów rywali i ich przewidywalnej gry. Jednak po długim okresie bezkarcia, nie będziesz wyglądać na kogoś, kto gra w sposób zrównoważony. Będziesz raczej wyglądać na nita, na kogoś, kto gra tylko ekstremalnie mocnym zakresem.
Wiesz, że ostatnio twój wizerunek nie oddaje prawdziwie tego, jakim zawodnikiem jesteś. Tylko tych kilku zawodników, którzy cię znają, będą wiedzieć, jakim rywalem naprawdę jesteś. W pozostałych przypadkach twój wizerunek będzie oparty na tym, jak ostatnio grałeś.
Podobnie sprawa ma się z sytuacją, jeśli i gdy dostaniesz przyzwoitą rękę. Rywale, którzy potrafią obserwować i są zdyscyplinowani, będą wtedy zapewne unikać gry przeciwko tobie.
Dostosuj swoją grę do zmienionego wizerunku
Musisz wykazać się samoświadomością, aby wiedzieć, jak rywale będą cię postrzegać. Znaczenie ma to, jak oni postrzegają ciebie, a nie to, jaki jest naprawdę twój wizerunek. I to musisz wziąć pod uwagę, gdy decydujesz się, jakie zagranie wykonać.
Przykład to rozważenie tego, jak rozegrałbyś asy na późnej pozycji. Powiedzmy, że zazwyczaj postrzegany jesteś jako ktoś, kto może raise’ować z bardzo szerokim zakresem. W tym przypadku, gdybyś był na późnej pozycji, to zazwyczaj raise’owałbyś z parą premium. Lepsi rywale zauważyliby, że w tej sytuacji możesz mieć wiele możliwych rąk.
Nie dostałbyś od nich kredytu zaufania, że grasz tylko z bardzo silnymi rękami. Mogliby więc sprawdzać twój raise, mając relatywnie szeroki zakres. Ale gdybyś z powodu braku dobrych kart, spasował prawie wszystkie ręce przez cztery okrążenia, to większość rywali nie postrzegałaby cię jako prawdziwego ciebie, ale jako „skałę”. Jeśli więc zagrałeś raise z późnej pozycji, mając asy, to mało prawdopodobne, że dostaniesz jakąkolwiek akcję.
Mając wizerunek „skały”, więcej sensu miałoby slow-play’owanie tych asów, z nadzieją, że w ten sposób „zachęcisz” rywali, aby dali tobie akcję. Podobnie, mając wizerunek zawodnika super-tight, który wynikałby z bezkarcia, powinieneś być skłonny do częstszego blefowania, gdyż rywale byliby bardziej skłonni „szanować” twoje raise’y, gdyż w ich mniemaniu te zagrania reprezentowałyby naprawdę mocne ręce.
Opuść stół
Gdy jesteś na bezkarciu i pasujesz duży odsetek rąk przed flopem, to ciężko będzie dostać akcję od rywali.
Na szczęście, większość zawodników ma krótką pamięć. Chociaż mogą postrzegać cię jako „skałę”, to mało prawdopodobne, aby to zachowało się w ich pamięci, jeśli zdecydujesz się na 15-30 minut przerwy w grze.
Poza tym jest spora szansa, że w czasie, gdy nie będzie cię przy stole, część zawodników zostanie zastąpiona przez nowych, którzy nie wiedzą, jaka jest twoja historia gry na tym stole. I jeszcze jedno. Chociaż odejście od stołu nie wpłynie na prawdopodobieństwo otrzymania dobrych kart, gdy już wrócisz do stołu, to jednak w tym czasie oczyścisz umysł ze złych emocji.
Czego nie robić, gdy jesteś w sytuacji card dead?
Powyżej wymieniłem pozytywne kroki, które możesz podjąć, gdy nie dostajesz dobrych kart. Są jednak także rzeczy, których powinieneś unikać w czasie takiego okresu gry.
Zaczynasz grać ze „śmieciowymi” rękami
Po długim okresie karcianej posuchy, te karty, które zazwyczaj znajdują się poza twoim zakresem, teraz mogą zacząć wydawać się interesujące. Twój głód gry może sprawić, że obniżasz swoje standardy.
Chociaż mogą istnieć strategiczne powody do poszerzenia swojego zakresu, to jednak nie powinieneś pozwolić, aby twoja niecierpliwość była powodem takiego poszerzenia zakresu.
Granie bardziej tight, czekając tylko na ręce premium
Gdy cierpisz z powodu długiego okresu, podczas którego otrzymujesz „śmieciowe” ręce, kuszące może wydawać się przestanie rozgrywania rąk z dolnej części twojego zakresu, ponieważ nastawisz się na otrzymanie rąk premium lub A-K, zanim wejdziesz do rozdania.
Podobnie może wydarzyć się, gdy zanotowałeś przy stole jakieś straty, grając za pomocą rąk z dolnej lub środkowej części swojego zakresu. Nie daj się zdominować takiemu myśleniu, nie nastawiaj się na myślenie tylko o trzech, czterech rękach startowych, które będą twoim zbawieniem. Musisz odzyskać równowagę w swojej grze, niezależnie od tego, jak długo jesteś na bezkarciu. A to oznacza prezentowanie swojej najlepszej gry na każdym końcu twojego zakresu.
Martwienie się o to, aby tylko wyjść na zero
Efektem okresu długiej karcianej posuchy będzie zmniejszony stack. W takiej sytuacji niektórzy zawodnicy wpadają w mindset, w którym chcą choćby wyjść na zero. Czekają więc na rękę premium, aby z nią zagrać, odrobić straty i odejść od stołu z poczuciem godności. To czysta głupota.
Poker to gra, którą rozgrywa się na przestrzeni wielu sesji. Samobójstwem dla twoich wyników będzie więc skupianie się na sztucznym, wirtualnym wykresie, który pokazuje twoje wzrosty i spadki wyników, abyś w ten sposób decydował, czy i kiedy powinieneś zostać lub opuścić grę.
Nadzieja na to, że jakaś jedna duża ręka pomoże wyjść na zero lub na plus, może mieć zgubny efekt, polegający na tym, że rozegrasz tę rękę nieprawidłowo.
Zbyt często, skądinąd grający dobrą strategią zawodnicy, zbyt mocno angażują się w uczynienie tej mocnej ręki zwycięską, ignorując znaki, że jednak ta ręka może być drugą najlepszą w tym rozdaniu. To, że przez długi czas otrzymują śmieciowe ręce, prowadzi ich do tego, że „zakochują się” w pierwszej grywalnej ręce, a w efekcie zbyt mocno się jej trzymają, gdy mierzą się z agresją ze strony rywala.
Czasem trudno porzucić rękę, co do której myślałeś, że będzie dla ciebie zbawieniem.
Podsumowanie
Jeśli grasz w pokera wystarczająco długo, to z pewnością będziesz mieć okresy, gdy przez długi czas otrzymujesz niegrywalne ręce. Stosuj więc powyższe rady, aby mieć pewność, że w swoją grę tchniesz nieco życia.
Lex Veldhuis zapowiedział zmiany w swojej obecności na Twitchu