Na początku przyszłego roku wydawnictwo Player wypuści na rynek dwie nowe książki strategiczne. Zobaczcie, co dla Was przygotowano.
Jeśli ktoś szuka dobrych materiałów szkoleniowych, to ma kilka źródeł, z których może korzystać. Mowa o live streamach (np. na twitchowym kanale RailMe), vlogach, stronach szkoleniowych (np. Playerly) i książkach. Co do tych ostatnich, to warto sięgnąć po polskie edycje zagranicznych hitów, w tym te autorstwa Jonathana Little’a i Chrisa Moormana.
Pokonywanie niskich stawek w No-Limit Hold’em
W najbliższych miesiącach pojawią się kolejne wartościowe tytuły. Wydawnictwo Player szykuje się do wypuszczenia dwóch książek. Pierwsza to „Pokonywanie niskich stawek w No-Limit Hold’em”. Jej autorem jest Jonathan Little, dwukrotny mistrz WPT.
Na niskich stawkach nadal jest do zarobienia dużo pieniędzy, a powodem jest oczywiście niski poziom rywali. Jednak tylko część pokerzystów rozumie, jak wygrywać w takim środowisku. Ale czy wszystko robią prawidłowo? Little tłumaczy, że nie, ponieważ nie wiedzą, jak należy dostosowywać się do danej sytuacji.
Granie w sposób solidny i przyzwoity będzie zyskowne, ale jak tłumaczy Little, twoim celem nie powinno być tylko pokonywanie tych stawek, ale ich miażdżenie. We wstępie do książki autor pisze:
Wielu zawodników marzy o wygrywaniu ogromnych pieniędzy w grach cashowych na wysokich stawkach lub wygraniu turnieju, który zmieni ich życie. Rzeczywistość jest jednak taka, że znaczna większość zawodników ma problem nawet z pokonaniem najmniejszych stawek. Jeśli utknąłeś na niskich stawkach (albo uważasz, że wygrywasz na nich, ale nigdy nie byłeś w stanie zgromadzić wystarczająco dużego bankrollu na przejście na średnie stawki), to ta książka jest dla ciebie.
Dokładnie omówimy, w jaki sposób możesz opracować rozsądne strategie, które będą trudne do eksploatowania przez rywali. Omówimy także, kiedy możesz odejść od tych strategii, abyś samemu eksploatował błędy rywali.
Ta książka ma zastosowanie do turniejów i gier cashowych, zarówno online, jak i live. Chociaż mają one subtelne różnice, to jednak mają też wiele wspólnego. Poker to poker.
Przedstawię strategie, które pomogą pokonać gry, gdzie twoim jedynym celem jest wygrywanie żetonów (gry cashowe). Następnie omówię, jak zmienić swoją grę, gdy stawką jest wygranie tak dużej ilości equity, jak to możliwe (turnieje). Nie oszukuj się, myśląc, że powinieneś stosować drastycznie inną strategię w początkowych fazach turnieju, gdzie nie ma natychmiastowych przeskoków w wysokości nagród. Gry cashowe rozgrywa się prawie tak samo. (…)
Określenie „niskie stawki” jest często rzucane bez jasnej definicji. Strategie eksploatacyjne w tej książce będą działać w grach cashowych live do stawek 2/5$ (prawdopodobnie także wyżej), a w grach online – do stawek 0,50/1$. Co do turniejów live to mowa o wpisowym do 500$, a w przypadku turniejów online – do 50$. (…)
Jeśli jesteś gotowy poświęcić się nauce gry, to rozwiniesz umiejętności potrzebne do pokonywania niskich stawek i przejścia do średnich stawek, gdzie możesz zacząć wygrywać znaczące, zmieniające życie sumy pieniędzy.
Książka jest podzielona na 10 rozdziałów:
- strategia preflop – wprowadzenie, first-in, gra przeciwko limperom, gra przeciwko raise’owi, pozostałe sytuacje
- strategia postflop – wprowadzenie, gra jako agresor preflop, gra jako preflop caller, umiejętności niezbędne do gry po flopie
- dodatkowe tematy
Na czytelników książki czeka także pięć interaktywnych quizów, które będą pomocne przy ustaleniu obecnego poziomu wiedzy.
Modern Poker Theory
Drugą książką, do wydania której przygotowuje się ekipa Playera, jest „Modern Poker Theory”. Napisał ją Michael „GTOPoker” Acevedo. Jej autor informuje, że przedstawione informacje pozwolą zbudować strategię gry nie do pobicia, która oparta jest na zasadach GTO.
Acevedo to zawodowy pokerzysta turniejowy online. W 2013 roku rzucił pracę analityka finansowego i zajął się pokerem. W turniejach online wygrał 2.004.617$.
Książka podzielona jest na 14 rozdziałów, w tym m.in.:
- fundamenty
- elementy Teorii Gier
- współczesne oprogramowanie pokerowe (m.in. kalkulatory equity, narzędzia do analizy zakresów, solvery GTO)
- teoria gry preflop
- gry cashowe 6-Max
- teoria gry turniejowej
- obrona blindów, buttona, cutoffa, UTG+1
- granie przeciwko 3-betom
- teoria gry postflop
- teoria zakładów kontynuacyjnych
- gra według GTO
We wstępie do swojej książki Acevedo pisze:
„Modern Poker Theory” to kulminacja lat researchu i treningów, których udzieliłem. W tę książkę włożyłem całe serce i zrobiłem wszystko, co mogłem, aby była ona inna niż pozostałe książki nt. teorii. Większość spośród tamtych książek skupia się na teorii, a nie ma w nich lub jest mało rozważań nt. praktycznego zastosowania tej wiedzy. Moim celem jest sprawić, aby teoria była dostępna dla wszystkich, żeby gracze nie musieli spędzać całego swojego czasu na przeprowadzaniu obliczeń, a zamiast tego mogli robić to, co powinni, czyli grać w pokera. (…)
W obecnym pokerowym ekosystemie gra eksploatacyjna nadal pozwoli zarobić dużo pieniędzy, ale ponieważ średni poziom zawodników rośnie, to stosunek dobrych zawodników do złych, stale maleje. To prowadzi do mniejszych przewag, ponieważ czujni rywale próbują nas eksploatować w tym samym czasie, gdy my próbujemy eksploatować ich. Nie mamy już luksusu ignorowania swojej własnej gry. Wielu sławnych topowych pokerzystów, którzy nie dali rady zaadaptować się i poprawić swojej gry, dało się wyprzedzić grze. Zmusiło ich to do rzucenia pokera lub zejścia na niższe stawki, ponieważ nie są już w stanie pokonać obecnego poziomu.
W równaniu dotyczącym zysku są dwa elementy. To błędy nasze i rywali. Nad grą rywali nie masz żadnej lub bardzo niewielką kontrolę, poza dobrą selekcją gier. Jednak zawsze możesz pracować nad zminimalizowaniem własnych błędów. Jak więc możesz generować i maksymalizować zysk? Pierwszy sposób to znalezienie dziur we własnej grze i dowiedzenie się, co inni robią źle. Drugi sposób to takie dostosowanie się, aby eksploatować grę rywali. I to jest przesłanka do nauki GTO. Nie chodzi tylko o równowagę. Chodzi o rozumienie gry u jej podstaw i aktywne wykorzystanie tej wiedzy do generowania wartości.
Przypominamy, że na wszystkie tytuły Wydawnictwa Player możecie otrzymać rabat od RailMe.com! Szczegóły znajdziecie klikając w baner poniżej.
3 Comments
Łukasz
Cześć,
wiadomo kiedy można się spodziewać tych książek?
Pozdrawiam
JackDaniels
Pierwsza będzie w lutym, druga w kwietniu.
Joker&black
Super. Czytam ostatnio sporo, szykując się do ostrego grania.